2024 december 23

Forint – hullámvasútra ült, 300-as vagy 400-as eurónál száll le?

Mindent mondhatunk, csak azt nem, hogy ne telne mozgalmasan a forint számára a nyár. Az elvileg uborkaszezont jelentő hónapokban mind országspecifikus, mind nemzetközi piaci tényezők hevesen alakítják a magyar fizetőeszköz árfolyamát. A nagy kihívást a héten legyőzte a forint – a kérdés, hogyan tovább?

Forint – fókuszban a kamatok

Általánosságban elmondható, hogy ahogyan már sok elemzés kihangsúlyozta, rendkívül sok országspecifikus és nemzetközi piaci tényező képes alakítani a forint megítélését. Ezek közül kiemelkedik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikája. Mint arról mi is beszámoltunk, július végén újabb 25 bázisponttal 6,75 %-ra csökkentette az alapkamatot a Monetáris Tanács. Virág Barnabás akkor elmondta, hogy idén még 1-2 vágás jöhet. Ugyanakkor hangsúlyozta a monetáris politika adatvezérelt, óvatos jellegét is. Kérdés, hogy ez végül hogyan valósul meg. A Portfolio.hu elemzése szerint ugyanis pénteken az inflációs adat miatt erősödött a forint. Méghozzá azért, mert így megmaradhat a forint kamatelőnye, ha a monetáris politika emiatt a kisebb lazítás mellett dönt.

Nemzetközi helyzet – fokozódott

Ugyanakkor itt van a nemzetközi piaci hangulat alakulása is. A héten ez betett a forint jó szereplésének, felerősödött a tőzsdéken a kockázatkerülés. A japán jegybank kamatemelése miatt erősödő jen, az Egyesült Államok recessziójától való félelem miatt rég nem látott piaci zuhanásnak lehettünk szemtanúi. Ehhez képest szép eredmény, hogy a héten még erősödött is a forint. Nagy kérdés viszont, hogy a következő hetekben mire számíthatunk a piacokon, mennyire lesz erős a dollár, hogyan változtatnak a kamatokon a Fed és az Európai Központi Bank (EKB).

Mindenesetre az előző heti jelentős esés nagyobb részét sikeresen ledolgozta a forint még ezen a nehéz héten is. A pénteki napot ugyanis valamivel 394 felett zárta az EUR/HUF keresztárfolyam, ami szép erősödés előző péntekhez képest.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!