2025 január 23

Bizonytalanságban hagy minket a hétvégére a forint

Eltelt egy újabb hét, már ami a tőzsdei piacokat illeti. Az utolsó kereskedési nap egyelőre a legtöbb eszköz szempontjából nem hozott sok izgalmat, folytatódik a szinte konstans felfelé menetel a főbb részvényindexekben. A forint számára ugyanakkor ingadozásokkal járt együtt a hét, és bár egyelőre úgy tűnik, tudott erősödni a múlt pénteki állapothoz képest, szignifikáns áttörésre még várnunk kell a magyar fizetőeszköz esetében.  

Sok piros gyertya, igazi erő nélkül

A forint árfolyama az euróval szemben szinten minden nap piros gyertyákat produkált a héten, azaz napközben többnyire sikerült erősödnie a forintnak. A mozgások eredője mégis az, hogy egészen minimális mértékben történt csak elmozdulás az előző hétvégi állapothoz képest, ami jelzi az EUR/HUF keresztárfolyamnál fennálló bizonytalanságot. A 350-es, technikailag és lélektanilag is kulcsfontosságú szint alá történő erősödéssel nyílna meg a tér az igazi felértékelődés felé, de úgy tűnik, ez még várat magára. Ha gyengülés felé fordulna a forint, akkor a héten egyszer már tesztelt 355 forintos szint jelenthetné az első megállót.

Nincs még meg az áttörés a forintnál (www.investing.com)

Mérséklődő infláció – mit lép az MNB?

A forint szempontjából a fókuszban továbbra is az MNB szigorítási ciklusa lehet. Már ismerjük a következő kamatdöntés előtti legutóbbi inflációs adatot, ami szerint júliusban 4,6 %-kal nőtt az árszínvonal az előző évi bázishoz képest. Ez még mindig nagyon kívül esik a jegybanki célzónán, de az előző 3 hónaphoz képest enyhe mérséklődést jelent. A jegybank célsáv 3%+-1% az infláció tekintetében, ennek a tetejétől 0,6 %-kal még mindig nagyobb tehát a pénzromlás üteme.

A jegybank központi épülete a Szabadság téren

Kérdés, hogy az MNB tesz-e közelebbi jelzést arra, hogy meddig folytatja a monetáris szigorítását a friss inflációs adat tükrében, illetve utal-e rá a kamatdöntés utáni közleményében. Az sem eldöntött, hogy a forint milyen inflációnak örüljön: alapvetően a magas infláció aláássa a forint értékébe vetett bizalmat, de ugyanakkor ez a garancia a kamatemelés hosszabb távú folytatására. Nyitott kérdés még van tehát bőven, ezért már most érdemes lesz a közelgő jegybanki ülésre koncentrálni a forinttal kapcsolatos gondolatainkban. Bár a jegybanknak nincs konkrét árfolyamcélja, a kommunikációban érdemes figyelni mégis az akár közvetetten a forintot érintő jelzésekre is.