2025 január 27

Brutális európai kloáka – Így ömlik a szemét az ázsiai tájakra és tengerekbe

A statisztikák szerint tavaly jelentősen nőtt a német műanyaghulladék-export Ázsiába. 2023-ban mintegy 158.000 tonna műanyag hulladékot szállítottak a szövetségi köztársaságból Ázsiába, mintegy 51.000 tonnával többet, mint egy évvel korábban – közölte a BDE hulladékártalmatlanító egyesület a dpa megkeresésére.

Hivatalos statisztikák

2023 első tíz hónapjáról hivatalos statisztikák állnak rendelkezésre, az utolsó kettőre pedig társulási előrejelzés. Az export már 2022-ben is növekedett, de akkor még csak kismértékben, 6 százalékkal emelkedett. Olyan országokba történő exportról van szó, mint Malajzia, Indonézia és Vietnam. Törökország is szerepel a statisztikákban.

Ami viszont nagyon is kedvező: Németországban évente több mint 6 millió tonna műanyag hulladékot hasznosítanak újra, ennek Ázsiába exportált aránya csekély. A hulladékgazdálkodási ipar szemszögéből nézve az ilyen export egy része a globalizáció idején a normális üzleti élet része

Gyengék a környezetvédelmi szabványok

A környezetvédők azonban rámutatnak, hogy a szabályozás és az ellenőrzés gyengébb a szegényebb országokban, és az export egy része szemétként végzi, szennyezi a tájat, a tengert. A Greenpeace az ilyen export betiltását szorgalmazza. „A műanyaghulladékunkat Németországban is újra kell hasznosítani, különben semmi sem fog változni az egyszer használatos műanyagok megromlott rendszerében” – mondja Viola Wohlgemuth, a Greenpeace szakértője. Felháborítja az is, hogy az Ázsiába szállított szemetet újrahasznosítottnak számítják, és így javítja az újrahasznosítási arányt. Szerinte ezzel hazudunk önmagunknaknak.

A környezetvédő határozott intézkedéseket szorgalmaz az újrafelhasználható cikkek használatának elősegítése és az egyszer használatos műanyag tárgyak hatalmas mennyiségének csökkentése érdekében. A szövetségi politika – szerinte – még mindig túl keveset tesz. Wohlgemuth azt követeli, hogy a klímavédelem és az erőforrások megőrzése érdekében drasztikusan, 75 százalékkal csökkentsék az új műanyagok gyártását.

Fontos a szabályok szigorú ellenőrzése

A BDE szövetsége pedig azt követeli, hogy a politikusok biztosítsák az alkalmazandó szabályok szigorú ellenőrzést. Arra is felhívja a figyelmet, hogy Ázsia részesedése a hulladékipar német exportüzletében nagyon alacsony az elmúlt évtized elejéhez képest. Németország 2011-ben 763.400 tonna műanyaghulladékot szállított Kínába, nagyjából ötször annyit, mint tavaly Ázsia egészébe.

A BDE statisztikái szerint az ázsiai export a Németországból származó műanyaghulladék-exportnak csak mintegy negyedét teszi ki. A fő vásárlók 2023-ban Hollandia (körülbelül 126.000 tonna), majd Malajzia (90. 000), Törökország (86.000), Lengyelország (65.000), Indonézia (40.000), Svájc (39.000), Ausztria (38.000) és Belgium (30) volt. Vietnam (25.000) és Csehország (16.000) is a tíz legfontosabb vásárló ország közé került.

Összességében az export súlya tavaly 685.000 tonna körül mozgott, csak körülbelül feleannyi, mint 2013-ban (1,33 millió tonna). A 2008-ra visszanyúló BDE statisztikában messze a legalacsonyabb érték.

Forrás: dpa-AFX-FAZ