2024-ben 3,7%-ra csökkent az infláció Magyarországon: kormányzati siker a gazdaság stabilizálásában
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) keddi közleményében bejelentette, hogy a kormány teljesítette vállalásait az infláció letörésére és annak alacsonyan tartására. 2024-ben az infláció átlagosan 3,7%-ra csökkent, 2025-re pedig további csökkenés várható, elérve a 3,2%-os szintet.
Az intézkedések hatásai
A kormány hangsúlyozta, hogy az alacsony infláció környezete kedvező mind a magyar családok, mind a vállalkozások számára. Az elmúlt évben több mint egy éves időszakot ölelve nőttek a reálbérek, míg a kiskereskedelmi forgalom bővülése és a hazai turizmus rekordteljesítménye a lakosság bizalmának helyreállását mutatja.
Friss statisztikai adatok
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 decemberében az infláció éves összevetésben 4,6% volt, az előző hónaphoz képest pedig 0,5%-kal nőt. Az élelmiszerek ára 2,8%-kal emelkedett, miközben a háztartási energiaárak 4,6%-kal, a tartós fogyasztási cikkek árai pedig 0,9%-kal csökkentek.
Online Árfigyelő rendszer és egyéb intézkedések
A kormány továbbra is fenntartja hatékony eszközeit, köztük az online árfigyelő rendszert, amely segíti az infláció alacsonyan tartását és a tisztességes piaci verseny biztosítását.
Gazdaságélénkítési intézkedések
A kormány egy 21 intézkedésből álló gazdaságpolitikai akciótervet fogadott el, amelynek célja a családok és a vállalkozások támogatása. A program keretében 4000 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre, ebből 2632 milliárd forintot a családok kapnak, míg a Demján Sándor Program 1410 milliárd forinttal segíti a kis- és közepes vállalkozások fejlődését.
Az infláció csökkenése és az ehhez kapcsolódó gazdasági intézkedések pozitív hatásokat hoztak a magyar családok és vállalkozások számára. Az NGM hangsúlyozta, hogy a gazdaság további élénkítése érdekében további lépések is várhatóak.
Címlapkép forrása: Shutterstock