2025 április 23

Vérfürdő a Himalájában – Húsz percig tomboltak a fegyveresek

A fegyveresek megrohamoznak egy idilli völgyet, lelőve 26 turistát, és több tucatnyian megsebesültek. 25 év óta ez a legvéresebb civilek elleni támadás Dzsammuban és Kasmírban. Egyre nagyobb a katonai eszkaláció veszélye India és Pakisztán között.

A kasmíri Baisaran-völgy gyönyörű: hegyi rétek, fenyvesek, tiszta folyók. A távolban a Himalája jeges csúcsai emelkednek. Minden nap turisták százai – többnyire indiaiak – jönnek ide nyaralni. Gyalog vagy lóháton utaznak, mivel a völgy sem autóval, sem busszal nem közelíthető meg.

Kedd délután az idill csapdává változott. A fák között megjelentek a támadók automata puskával. A túlélők azt mondták az indiai médiának, hogy kezdetben azt hitték, hogy a férfiak biztonsági erők. Állítólag elválasztották a férfiakat a nőktől és a gyerekektől, és lelőtték a férfiakat. Egyes szemtanúk szerint a támadók elsősorban hindukat vették célba. 20 percig tomboltak. 26-an meghaltak és több mint 20-an megsérültek – az áldozatok szinte mindegyike indiai turista volt.

A támadást követő napon sok részlet még tisztázatlan. Egy biztos: a Pahalgam város közelében zajló események megváltoztatják a régiót – és valószínűleg a két atomhatalom, India és Pakisztán kapcsolatát is. Az amúgy is törékeny tűzszünet áll küszöbön. Ráadásul a megfigyelők úgy vélik, hogy lehetséges indiai katonai csapás Pakisztán ellen. Újdelhi azzal vádolja Iszlámábádot, hogy menedéket és támogatást nyújt a szélsőségeseknek. Pakisztán ezt tagadja.

A két ország már kétszer vívott háborút a Himalája egykori muszlimok uralta fejedelemsége miatt. Mindketten magukénak vallják a hegyvidéket, és Kína is ellenőrzi annak egy részét. Kasmír kevés nemzetközi figyelmet kap – és mégis ez a világ egyik legérzékenyebb konfliktusa: sehol máshol nem harcol három atomhatalom egy kis területért.

Az elmúlt 25 év legvéresebb támadása

Dzsammu és Kasmír indiai fennhatósága alá tartozó részén évtizedek óta ismétlődnek az erőszakos cselekmének. A mostani támadás azonban az elmúlt 25 év legvéresebb támadása a civilek ellen. Az 1990-es éveket idézi, amikor iszlamista felkelés kezdődött, ami miatt a hindu kisebbséget menekülésre kényszerítette, és Újdelhi militarizálta a föld egyik legszebb helyét.

2019-ben Narendra Modi miniszterelnök kormánya megfosztotta a régiót megmaradt részleges autonómiájától, Újdelhi irányítása alá helyezte, és növelte a biztonsági erők amúgy is tömeges jelenlétét. Ezzel párhuzamosan a régiót a turisták körében népszerűsítették – sikerrel: 2024-ben közel hárommillió látogató érkezett, akik síeltek, kirándultak, zarándokoltak.

Új-Delhi a turisták számának növekedését keményvonalas politikája sikerének bizonyítékaként látta: minden békés, minden normális, és ahogyan Kasmírba özönlenek a látogatók, hamarosan a jólét is követi.

Ennek most vége. A támadást követő órákban emelkedtek a kasmíri repülőjegyek árai. A pánik terjedt.

Ki áll a támadás mögöt?

Egy kis, kevéssé ismert „Ellenállási Front” nevű csoport vállalta magára a támadást. Az indiai kormány egyelőre nem nyilatkozott hivatalosan az elkövetőkről. A névtelen biztonsági tisztviselők azonban olyan információkat terjesztenek a médiában, amelyek megmutatják Új-Delhi álláspontját a támadásról számol be a németSpiegel politikai magazinban megjelent riportjában  Laura Höflinger.

Eszerint az „ellenállási front” csupán elterelő taktika. Állítólag a pakisztáni székhelyű Lashkar-e-Taiba (LeT) csoport a felelős. 2008-ban 175 embert ölt meg Mumbaiban, és Pakisztánból működik. Rajnath Singh, India védelmi minisztere szerdán kijelentette, hogy országa hamarosan reagál. „Nemcsak ennek a bűncselekménynek az elkövetőit fogjuk üldözni” – mondta -, hanem a színfalak mögötti szereplőket is, akik ilyen összeesküvéseket terveznek indiai földön.

Michael Kugelman, az amerikai Wilson Center dél-ázsiai szakértője ezt írja az X-en: „India fontolóra veszi a lehetséges kinetikus válaszokat a mai támadásra.” Ezek lehetnek rakéták, tüzérség, szárazföldi csapatok és légicsapások.

Indiában jelenleg több a harag, mint a bánat, és hangos a bosszúvágy. A televízióban nyugalmazott katonák vitatják meg a lehetséges célpontokat. X-en a „Bosszút akarunk” hashtag egy ideig felkapott volt. Modi miniszterelnök megszakította szaúd-arábiai útját, hogy korán visszatérjen Indiába. Aki szereti magát erős embernek mutatni, cselekvési kényszer nehezedik rá. Arra is, hogy elvonja a figyelmet a saját készülék esetleges hibáiról. Sokan máris felteszik maguknak a kérdést: hol voltak a biztonsági erők és a titkosszolgálat, amikor a szélsőségesek 20 percig lőhettek turistákat?

2019-ben India légicsapásokat hajtott végre Pakisztán ellen

Szintén nem ez lenne az első alkalom, hogy Modi katonai akciót indít el Pakisztán ellen. 2019-ben, egy öngyilkos merényletet követően, amelyben 40 indiai katona vesztette életét Kasmírban, India légicsapásokat hajtott végre feltételezett szélsőségesek ellen Pakisztánban . Egy indiai pilóta lezuhant Pakisztán területén, és fogságba esett. Pakisztán nem sokkal később elengedte. De néhány óráig úgy tűnt, hogy az incidens a háború szélére sodorhatja a két atomhatalmat. Modi viszont óriási népszerűségre tett szert saját hazájában.

Emellett India valószínűleg az USA támogatására is számíthat. Akkor is, mint most, Donald Trump az Egyesült Államok elnöke. Kormánya csekély érdeklődést mutat a régió iránt, és az Afganisztánból való kivonulás óta Pakisztán kevésbé fontos az Egyesült Államok számára. Indiát viszont fontos partnernek tartják a Kínával vívott hatalmi harcban. JD Vance alelnök , aki jelenleg Indián utazik családjával, a támadás napján tartott beszédében így nyilatkozott: „Szilárd meggyőződésem, hogy a 21. század jövője az Egyesült Államok és India közötti partnerség erősségétől függ majd.”

Egy másik amerikai elnök, Bill Clinton az ezredfordulón a világ legveszélyesebb helyének nevezte a Pakisztánt és Indiát Kasmírban elválasztó irányítási vonalat. Körülbelül 25 évvel később semmi sem változott.

Fotó : index.hu