2025 április 08

Vakok ugyan, de egyelőre még itt vannak közöttünk

India leghosszabb és legszentebb folyója, a Gangesz delfinek ezreinek ad otthont. Túlélésük azonban veszélyben van.

Ám ezek nem olyanok, mint az óceánokban élő társaik. Nem ugranak ki látványos ívekben a vízből. Hosszú időközönként vannak a felszínen, vagy úsznak függőleges helyzetben. Oldalt úsznak, idejük nagy részét víz alatt töltik, hosszú orrúak és szinte teljesen vakok. Ez a gangetikus delfi, a folyami delfinek egyik fajtája – és India nemzeti víziállata –, amely nagyrészt a Gangesz-Brahmaputra folyórendszerben található az ország északi részén.

Egy új felmérés szerint India folyóiban mintegy 6.327 folyami delfin él – 6.324 gangetikus és mindössze három indus delfin. Az Indus delfinek többsége Pakisztánban található, mivel a folyó mindkét dél-ázsiai országon áthalad. Mindkét delfinfajt a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) „veszélyeztetettnek” minősítette.

Élő kövületeknek nevezett tengeri ősök

A Wildlife Institute of India kutatói 2021 és 2023 között 58 folyót vizsgáltak meg 10 államban, hogy elkészítsék India folyami delfinek első átfogó megszámlálását. A folyami delfinek eredete ugyanolyan lenyűgöző, mint maguk a lények. A gyakran „élő kövületeknek” nevezett tengeri ősöktől fejlődtek ki évmilliókkal ezelőtt – állítják tudósok.

Amikor a tenger egykor elárasztotta Dél-Ázsia alacsonyan fekvő területeit, ezek a delfinek beköltöztek a szárazföld belsejébe – és amikor a vizek visszahúzódtak, ott is maradtak. Idővel alkalmazkodtak a homályos, sekély folyókhoz, és olyan tulajdonságokat fejlesztettek ki, amelyek megkülönböztették őket óceánlakó unokatestvéreiktől. Szakértők szerint az új felmérés kulcsfontosságú a folyami delfinpopulációk nyomon követéséhez. 1980 óta legalább 500 delfin pusztult el – sokan véletlenül halászhálókba kerültek, vagy szándékosan elpusztultak –, ami rávilágít a faj folyamatos fenyegetésére – összegezte BBC portálján mejelent írásában Cherylann Mollan.

Ravindra Kumar Sinha természetvédő azt mondja, hogy egészen a 2000-es évek elejéig nagyon keveset tudtak a folyami delfinekről. 2009-ben a Gangetikus folyami delfint India nemzeti víziállatává nyilvánították a természetvédelem fokozása érdekében. Az olyan lépések, mint a 2020-as cselekvési terv és a 2024-es célzott kutatóás, hozzájárultak a helyzet újraértékeléséhez.

Delfinek – Orvvadászok fenyegetik őket

A természetvédők szerint azonban még hosszú az út. A delfineket továbbra is orvvadásznak húsukért és zsírjukért, amelyekből olajat vonnak ki, hogy horgászcsaliként használják fel. Máskor csónakokkal ütköznek, vagy horgászzsinórba akadnak, és meghalnak. Nachiket Kelkar, a Wildlife Conservation Trust munkatársa a Sanctuary Asia magazinnak nyilatkozva elmondta, hogy sok halász gyakran nem számolt be delfinek véletlen haláláról, mert féltek a jogi problémáktól.

Az indiai vadon élő állatokra vonatkozó törvények szerint a véletlen vagy célzott delfingyilkosságokat „vadászatként” kezelik, és szigorú büntetést von maga után. Ennek eredményeként sok szegény halász csendben megsemmisíti a tetemeket, hogy elkerülje a bírságot. A folyami körutazás turizmus, amely Indiában az elmúlt évtizedben fellendült, tovább veszélyeztette élőhelyüket. Több tucat körutazás működik mind a Gangesz, mind a Brahmaputra folyón.

„Kétségtelen, hogy a hajóutak okozta zavarok súlyosan érintik a delfineket, amelyek érzékenyek a zajra” – mondta Ravindra Kumar Sinha természetvédő a The Guardian újságnak. Sinha úgy véli, hogy a megnövekedett hajóforgalom a kihalás felé taszíthatja a gangetikus delfineket, hasonlóan a kínai Jangce folyóban élő Baiji delfinekhez.

A folyami delfinek részben saját evolúciójuk miatt fenyegetnek. Szinte vakok, a visszhangra támaszkodnak – a tárgyakról visszaverődő magas hangimpulzusokra, amelyek visszhangként térnek vissza – a zavaros vizeken való navigáláshoz. Bár ez a tulajdonság megfelel az élőhelyüknek, sebezhetővé teszi őket a modern fenyegetésekkel szemben.

Rossz látásuk és lassú úszási sebességük miatt a folyami delfinek különösen hajlamosak a csónakokkal és más akadályokkal való ütközésre. Sérülékenységüket növeli lassú szaporodási ciklusuk – hat és 10 éves kor között érnek, és a nőstények általában két-három évente csak egy borjút hoznak világra. De Sinha bizakodó az indiai folyami delfinek jövőjét illetően. „A kormányzati kezdeményezések nagy szerepet játszottak a delfinek megmentésében. Sok mindent megtettünk, de még sok a tennivaló” – mondta.

Legnézettebb Tartalmak