30 évig titkosították – Mi áll az amerikai figyelmeztető táviratban Oroszországról?
A legendássá vált hetven bekezdésből álló titkos táviratot nyilvánosságra hozták. A dokumentum már elérhető, amely előre jelezte Oroszország gazdasági válságát.
2024 decemberében nyilvánosságra hoztak egy 30 évvel korábban készült, korábban titkosított dokumentumot, amelyben E. Wayne Merry, az amerikai moszkvai nagykövetség politikai elemzője figyelmeztette a Nyugatot az Oroszországban alkalmazott gazdaságpolitika súlyos következményeire. A 27 oldalas távirat 1994 márciusában készült, és a „Kinek az Oroszországa ez egyáltalán: A jóindulatú tisztelet politikája érdekében” címet viselte – publikálta a híres és 30 évig titkosított táviratot a National Security Archive.
Az amerikai gazdasági reformok kritikája
A ma már legendássá vált, de régóta titkos, 70 bekezdésből álló távirat, amelyet az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségének vezető politikai elemzője, E. Wayne Merry írt 1994 márciusában, bírálva az amerikai politika radikális gazdaságra való összpontosítását. Merry élesen bírálta az amerikaiak által Oroszországban alkalmazott „sokkterápiát” – beleértve a segélyprogramokat és a gazdasági reformokat –, amelyek szerinte nemcsak az orosz büszkeséget sértették, hanem a két ország közötti diplomáciai kapcsolatot is veszélyeztették. A politikai elemző szerint a Nyugat figyelmen kívül hagyta Oroszország történelmi, gazdasági és társadalmi sajátosságait, amikor megpróbálták a szabadpiaci elveket erőltetni.
A segélyprogramok és a gyanakvás növekedése
Merry szerint az amerikai segélyprogramok alapvető hibái közé tartozott, hogy azokból hiányzott a Marshall-terv koherenciája és intézményi háttere. A segélyek nagy része soha nem jutott el az oroszokhoz. Ez a tény tovább növelte az orosz gyanakvást. Emellett az oroszok egyre inkább úgy érezték, hogy országukat társadalmi-gazdasági laboratóriumként kezelik, ahol tudományos elméleteket tesztelnek, figyelmen kívül hagyva az orosz valóságot.
Kemény szavak a dokumentumban
„Sajnálatos módon az Oroszországban tartózkodó amerikai ‘tanácsadók’ közül nagyon kevesen ismerik az alapvető tényeket arról az országról, amelynek sorsát alakítani akarják. Az oroszok, politikai meggyőződéstől függetlenül, egyre kevésbé látják szívesen Amerikát. Mivel azt érzik, hogy a segélyprogramok több kárt okoznak, mint hasznot” – fogalmazta meg álláspontját Merry határozottan.
Az amerikai politika kudarcának három oka
Merry három fő okot nevezett meg, amelyek miatt az amerikai segélyprogramok hátráltatták a kétoldalú kapcsolatokat:
- A segítség elsősorban pénzügyi javakra és technikai eszközökre korlátozódott.
- A segélyek nagy része soha nem került orosz kézbe, ami csak tovább fokozta a gyanakvást.
- A programok tolakodó volta és az, hogy a segítségnyújtást gyakran más területeken végrehajtott orosz intézkedésekhez kötötték.
Merry úgy vélekedett, hogy az amerikai segélyprogramok inkább ártottak, mint használtak, és arra a megállapításra jutott, hogy a legjobb szolgálat az lenne, ha az Egyesült Államok visszavonná a pénzügyi támogatását. Továbbá hagyná, hogy Oroszország maga kezelje a gazdasági átalakulását. Az 1994-es figyelmeztetés ellenére a dokumentumban leírt problémákat akkoriban figyelmen kívül hagyták.
A dokumentum jelentősége ma
A most nyilvánosságra hozott távirat új megvilágításba helyezi az 1990-es évek orosz-amerikai kapcsolatait és a Nyugat gazdaságpolitikájának hosszú távú következményeit. Merry figyelmeztetése ma különösen releváns, amikor a geopolitikai feszültségek újra az előtérbe kerültek, és a múlt hibái tanulságként szolgálhatnak a jelen számára.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: AI generált illusztráció