2025 május 09

Megvan az időpont – Május 29-én indul Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomás felé

Közel negyven év után újra magyar zászló loboghat az űrben: Kapu Tibor május 29-én indul a Nemzetközi Űrállomásra az Axiom-4 küldetés keretében. A kutatóűrhajós közel 25 hazai fejlesztésű kísérletet hajt végre, amelyek a jövő földi mezőgazdaságára és a Mars-missziókra is hatással lehetnek.

Kapu Tibor az Axiom-4 küldetésben május 29-én indul az űrbe. Forrás: Hunor

Május 29-én indul az űrbe a magyar űrhajós, Kapu Tibor

. A magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor az Axiom Space által szervezett Axiom-4 küldetés keretében május 29-én indul útnak a Nemzetközi Űrállomásra. A misszió a két éve indult Hunor – Magyar Űrhajósprogram kulminációja, amelyben több mint 100 hazai és nemzetközi szakértő, 70 szervezet és számos egyetem működött együtt. Kapu Tibor az elmúlt nyolc hónapban a NASA, a SpaceX és az Axiom Space kiképzési követelményeit is teljesítette. – jelentette be Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos hivatalosan.

A magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor nagyjából huszonöt magyar kísérletet fog elvégezni. Olyan területeken, mint az élettani és fizikai kutatások, technikai bemutatók, illetve oktatási projektek, amelyek egyetemek, kutatóintézetek és magánvállalatok fejlesztései – jelentette ki Nagy Balázs, a HUNOR Magyar űrhajós program kutatásfejlesztésért felelős igazgatója, amikor ismertette az Axiom–4 küldetés tudományos hátterét.

Magyar fejlesztések a világűrben, kísérletek és eszközök

A HUNOR program tudományos portfólióját több mint húsz hazai űrkísérlet alkotja, amelyek között szerepel a növényi csírázás, mikrozöldtermesztés és levelek fejlődése mikrogravitációs környezetben. Kiemelt eszköz egy magyar fejlesztésű Pille sugárzásmérő. Ez a készülék az űrhajósokat érő környezeti hatásokat, kozmikus sugárzás mérését, hőmérsékletet, CO₂-szintet folyamatosan monitorozza. Ez a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) az űrhajósok védelmét segíti.

Kapu Tibor egyik kedvenc kísérlete egy bolygóméretű atmoszférikus dinamika szimulációja lesz egy forgó vízgömb segítségével. A Szaturnusz ikonikus hatszögének kialakulását vizsgálják.

A küldetés célja Marsra készülés, itthon is hasznos eredményekkel

Az űrkísérletek nemcsak a világűr felfedezését szolgálják. Visszacsatolnak a földi alkalmazásokhoz is. Különösen a mezőgazdaság, a klímavédelem és az egészségügy területén. A kutatások eredményei hozzájárulhatnak például a fenntarthatóbb növénytermesztéshez extrém körülmények között.

Lucie Low, az Axiom Space vezető tudósa elmondta, hogy az elmúlt három év sikeres három missziója után a következő küldetés május végére tűzték ki.

Az Axiom–4 küldetés egy mérföldkő. Komoly előrelépés várható az emberi űrkutatásban, ahol több mint hatvan tudományos kutatást fognak elvégezni 31 ország részvételével.

A bejelentésről video ITT nézhető meg.

Címlapkép forrása: Hunor Program