
Tényleg 2 300 dollár lesz az iPhone?– Brutális áremelés várható. Megőrültek Amerikában?
Tényleg horror áron kapható majd az iPhone Trump vámintézkedései miatt? Akár 2 300 dollárba is kerülhet az új Apple készülék, amely több lesz így, mint egy használt autó. Az elemzők szerint a vállalatnak nehéz dolga lesz a költségek áthárításával – és ez meg is látszik a részvényárfolyamon. De megfizetik majd a drágább készüléket a vásárlók?

Trump vámjai miatt akár 2300 dollárba is kerülhet egy új Apple-mobil
Történelmi mélységekbe zuhanhat az iPhone vásárlási lehetősége, miután Donald Trump amerikai elnök újabb, 54 százalékos vámot vetett ki a kínai importtermékekre – és ezzel együtt az iPhone-okra is. Az Apple részvényei a tőzsdén már reagáltak is a hírre. Több mint nyolc százalékot zuhantak a bejelentést követően, miközben a piac már most az árazási kényszer okozta hatásokra figyel. Egyes modellek ára akár 43 százalékkal is megugorhat – jelentette meg a Reuters a Rosenblatt Securities figyelmeztetését az új vámintézkedések hatásával kapcsolatosan.
Újabb nehéz döntés előtt az Apple. Lenyeli a brutális vámköltséget, vagy továbbhárítja a vásárlókra? A Trump-féle kereskedelmi intézkedések újabb áremelkedést hozhatnak, és ez még csak a kezdet lehet.
Az iPhone lehet az egyik legnagyobb vesztes
Bár az Apple korábban vámmentességet kapott, most úgy tűnik, ezúttal ez elmaradhat. Az új vámtervek szerint:
- az iPhone 16 alapmodell ára akár 1142 dollárra nőhet a jelenlegi 799 helyett,
- a csúcskategóriás iPhone 16 Pro Max ára elérheti a 2300 dollárt,
- még a mesterséges intelligenciára kihegyezett iPhone 16e is 856 dollárba kerülhet a jelenlegi 599 helyett.
A legtöbb készüléket Kínában gyártják, és ezekre a termékekre épp most sújtott le a legmagasabb, 54 százalékos vámteher.
Samsung nyerhet, Apple nehéz helyzetben
Elemzők szerint az Apple vagy lenyeli a költségeket, vagy a fogyasztókra hárítja azokat – egyik sem ideális. Közben a Samsung előnyhöz juthat, hiszen Dél-Koreára jóval enyhébb tarifák vonatkoznak. Az Apple legnagyobb piacai – az Egyesült Államok, Kína és Európa – továbbra is kulcsfontosságúak, de a kereslet már most ingadozik.
AI-funkciók sem húzzák ki a bajból így a céget
A mesterséges intelligencia-funkciók, mint a ChatGPT-integráció vagy az okos értesítések egyelőre nem tudták meggyőzni a vásárlókat az újabb frissítésről. A CFRA elemzője szerint az Apple a költségek mindössze 5–10 százalékát tudná reálisan továbbhárítani – de a vámemelés mértéke ennél jóval magasabb.
Címlapkép forrása: Pixabay