2025 május 06

Meghalt a legendás „Mamarazza”- Ki is volt Marianne Sayn-Wittgenstein-Sayn?

Maria Callast és Salvador Dalít fényképezte, partijai pedig a politika és a kultúra befolyásos személyiségeit vonzották. Marianne Princess zu Sayn-Wittgenstein-Sayn fotós 105 éves korában elhunyt.

Curd Jürgens , Sean Connery és Arnold Schwarzenegger , Károly herceg és Margaret Thatcher – mindannyian jelen voltak legendás partijaikon. A kultúra és a politika nagyjai és hatalmasai évtizedeken át a Salzburg közelében található Fuschlben található vadászkastélyukban szálltak meg. A különleges az volt, hogy egyszerű, házi készítésű ételeket szolgáltak fel, és az emberek néha a lépcsőn vagy a gyepen ültek.

Egy 2012-es, a SPIEGEL-nek adott interjúban  Marianne zu Sayn-Wittgenstein-Sayn hercegnő a következő szavakkal magyarázta a Salzburgi Fesztiválon minden évben szervezett összejövetelek különleges informalitását: „Mindenekelőtt el kell venni azoknak az embereknek a fontosságát, akik fontosnak hiszik magukat.”

HÍres fotós – Callastól Dalíig

Anyja révén Mária Terézia osztrák császárné (1717-1780) dédunokája volt. Mielőtt az 1970-es években a partijain extravagáns házigazda lett, már elkezdte prominens és káprázatos kortársak fényképezését. Köztük volt Luciano Pavarotti operatenor, Maria Callas sztárszoprán és Salvador Dalí festőművész.

Fotográfusként Sayn-Wittgenstein-Sayn hamarosan kiérdemelte a „Mamarazza” becenevet. Állítólag a monacói Karolinától származik , aki egyszer viccesen azt mondta neki: „Te nem paparazzo vagy, hanem mamarazzi.”

A társasági hölgyek mintaképe volt. A szembenézés volt az az elv, amellyel a csillagokkal és a hatalmasokkal tartotta a kapcsolatot. Talán ezért tudtak a birtokukon tartózkodó prominens vendégek olyan nyíltan kommunikálni. Az egyik legközelebbi barátja a legendás playboy, Gunter Sachs volt .

Egy 2012-es, a SPIEGEL-nek adott interjúban így emlékezett vissza: „A múltban a viták vitatottabbak voltak. Az 1970-es évek elején a konfliktusok robbanékonyabbak voltak, amikor Willy Brandt volt az első SPD-s pénzügyminiszter Németországban. Olyan művészek, mint Curd Jürgens és Lilli Palmer, hihetetlenül nagyszerűnek tartották Brandtot. Gunter Sachs, mint iparmágnás, Brandt ellen volt, és egyes vitákban majdnem Jürgens torkának ugrott.”

Egy 2012-es, a SPIEGEL-nek adott interjúban így emlékezett vissza: „A múltban a viták vitatottabbak voltak. Az 1970-es évek elején a konfliktusok robbanékonyabbak voltak, amikor Willy Brandt volt az első SPD-s pénzügyminiszter Németországban. Olyan művészek, mint Curd Jürgens és Lilli Palmer, hihetetlenül nagyszerűnek tartották Brandtot. Gunter Sachs, mint iparmágnás, Brandt ellen volt, és egyes vitákban majdnem Jürgens torkának ugrott.” Írta róla a Spiegel magazin

Sayn-Wittgenstein-Sayn öt gyermek édesanyja volt. Unokáknak, dédunokáknak és dédunokáknak köszönhetően több mint 60 leszármazottja volt. Menye Sunnyi Melles színésznő, aki nemrégiben nagy sikert aratott a német-zsidó családi történetben, a „Kétkedők”-ben. 

Sayn-Wittgenstein-Sayn öt gyermek édesanyja

Sayn-Wittgenstein-Sayn öt gyermek édesanyja. Unokáknak, dédunokáknak és dédunokáknak köszönhetően több mint 60 a leszármazottja. Menye Sunnyi Melles színésznő, aki nemrégiben nagy sikert aratott a német-zsidó családi történetben, a „Kétkedők”-ben. 

Fotó: ORF Salzburg