2024 március 29

Már vitatkoznak a minimálbérről

Az általánosan kötelező minimálbér biztosan nem feszíti szét a nagykoalíciót, de „van még mit megbeszélnünk” – mondta egy kedden közölt interjúban Gerda Hasselfeldt, a bajor konzervatív CSU parlamenti képviselőcsoportjának vezetője. Szerinte biztosítani kell, hogy a minimálbér miatt ne szűnjenek meg állások. Ezért alkalmazkodni kell „a német valósághoz”, a minijob nevű munkavállalási formában dolgozók világához – mondta a politikus.

A koalíciós szerződés alapján a minimálbér 2015-től lesz kötelező, de a 2017-ig még érvényben lehetnek alacsonyabb bérekről szóló megállapodások. Jelenleg a német munkavállalók nagyjából 17 százaléka keres kevesebbet óránként bruttó 8,5 eurónál. A volt NDK területén minden negyedik munkavállaló órabére elmarad ettől az értéktől.

Tanulás vagy munka

A minimálbér tervezett bevezetését kedden az országos munkaügyi ügynökség (BA) vezetője is bírálta, Heinrich Alt szerint az óránkénti legkevesebb 8,5 eurós bér vonzása árthat a duális szakképzés rendszerének, pedig éppen ennek köszönhetően rendkívül alacsony a fiatalkori munkanélküliség.

A minimálbér hatására várhatóan sok fiatal munkát vállal képzettség nélkül, ahelyett, hogy ipari tanulóként elsajátítana egy szakmát, amely biztosítja a megélhetését. Ezért a 18 éven aluliakat ki kell vonni a minimálbér hatálya alól – fejtette ki a BA vezetője egy lapinterjúban.

Gyorsan megvolt az első konfliktus

A CSU más kivételeket is szorgalmaz. A párt elnöke, Horst Seehofer bajor kormányfő a hét végén egy nyilatkozatában kifejtette hogy mentesíteni kell a gyakornokok, a szezonális munkások és nyugdíj mellett dolgozók munkáltatóit is a minimálbér megfizetése alól, különben nem a foglalkoztatottság emelkedik tovább, hanem a munkanélküliség.

A CDU/CSU pártszövetség koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) elutasította a bajor konzervatívok felvetését, így a december 17-én megalakult új német kormányban már az első héten kialakult az első konfliktus. A konzervatívok soraiban egyesek igyekeznek kibújni a megállapodás alól, „de kivételek így sem lesznek” – szögezte le Andrea Nahles munkaügyi miniszter, az SPD politikusa. „A törvényben rögzített minimálbér nélkül nem lenne nagykoalíció, ezért garantálom, hogy 2017. január 1-je után senki sem keres óránként 8,5 eurónál kevesebbet Németországban” – mondta a miniszter.