2025 április 22

Jelentősen csökkent a magyar CDS-árazás

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – a londoni kereskedés elmúlt heti zárásában 305 bázispont környékén mozgott.

A hét elején 345, a hónap elején 395 bázispont feletti napközbeni csúcsértékeket mértek Londonban.

Az elmúlt kereskedési hét zárására kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre a múlt hét végén 305 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínáltak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, 40 ezer euróval olcsóbban a hét eleji, és 90 ezer euróval olcsóbban az április eleji jegyzéseknél.

A CDS-árazás jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt a szuverén vagy kereskedelmi adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási szerződések vonatkoznak.

A CMA számítási modellje alapján – amely nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal – a piac jelenleg 19 százalék körüli halmozott valószínűséggel árazza egy „törlesztésleállási esemény” öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében.

Ez valamivel jobb a Spanyolországra és Olaszországra számolt – egyaránt 21 százalék körüli – távlati kumulatív törlesztéskockázatnál, sokkal jobb ugyanakkor Portugáliáénál. A CMA modellje szerint a piac jelenleg 31 százalékos halmozott eséllyel jósolja Portugália törlesztési hátralékba kerülését ötévi távlatban.

Londoni elemzői vélemények szerint a forint erősödéséhez és a magyar törlesztéskockázati mérőszámok folyamatos javulásához hozzájárult az is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vártnál kevésbé radikális hitelezés- és gazdaságösztönző programot hirdetett meg a hónap elején.