2024 december 28

I’d Like To Be…Under The Sea… (Beatles)

Furcsa, hogy valaki idéz az alapító okiratából, és ilyen nagy fellendülést okoz vele.) Mindenesetre a közös deviza az arannyal együtt erősödött vissza annak a növekvő optimizmusnak köszönhetően, hogy az Unió vezetői valamilyen pénzügyi könnyítést tesznek vagy piaci műveleteket hajtanak végre, hogy elmozdítsák a megfeneklett gazdaságokat és lenyomják a felemelkedett kötvényhozamokat. Az euro az 1,24-es szint körül van a dollárral szemben, ez idő szerint. Az S&P stabilról negatívra rontotta Görögország adósbesorolásának kilátásait (mindig van lejjebb), pedig a CCC minősítésével 8 szinttel van a befektetésre ajánlott kategória alatt.

A különféle statisztikai adatok továbbra is borúsak. A hét azzal kezdődött, hogy a Japán vezető index (leading index) június hóra 92,6-ra esett a májusi 95,2-ről. Ez az összetett index 12 nagyobb jelentőségű index értékén alapul, és az alapirány igencsak aggasztó. Kedden a svájci adatok változatlanok voltak, a 2,7 %-os júliusi munkanélküliséggel, rohamosan növekvő devizatartalékokkal, és a júliusi 0,7 %-os fogyasztói ár csökkenéssel (éves szinten, a júniusi  1,1 %-os csökkenéssel szemben). Az azonban ledöbbentette a befektetőket, hogy Olaszország szezonálisan kiigazított ipari termelése júniusra, éves szinten 8,2 %-os esést mutatott, az Egyesült Királyságé pedig -4,3 %-ot.  Így az olasz GDP a második negyedévben éves szintre számolva 2,5 %-ot esett.  A német feldolgozóipari megrendelések értéke júliusra éves szinten 7,8 %-os csökkenést mutat. Nem véletlen, hogy júniusban a német export 1,5 %-kal, az import 3 %-kal esett, éves szinten pedig az ipari termelés 0,3 %-kal esett júniusban ( májusban is).

Kanadában viszont kedvező a Ivey beszerzési menedzserindex 62,8 %-os júliusi értéke, a júniusi 49 %-kal szemben. Ausztrália szintén jól áll a 5,2 %-os munkanélküliséggel júliusban ( június: 5,3%).

Nem sok jót mutat a kínai konjunktúrával kapcsolatban, hogy a fogyasztói árindex júliusban, éves szintre számítva 1,8 % és a termelői árindex -2,9 %, de az ipari termelés éves szinten még mindig 10,3 %-os növekedést mutat, illetve évi 14,2%-os kiskereskedelmi forgalom bővüléssel.

Ha mindezt összesítjük, akkor Ausztrália, Új Zéland, Svájc és Kanada kivételével mindenfelé a gazdasági aktivitás lanyhulását látjuk,  az USA-ban szerény emelkedést, Európában a recesszió növekedését látjuk. Az olasz adatok szerint hiába enyhült mostanában a kötvényvásárlók nyomása, a gazdasági alapadatok romlása miatt előbb- utóbb Itália is rákényszerül egy uniós segélycsomagra.

A piaci megfigyelők egyre inkább úgy vélik, Draghi úr féléves munkássága után, hogy olyan ember, „aki csak beszél és beszél, de belebotlik, ha sétára kerül a sor”. Ennek az lesz a nyilvánvaló eredménye, hogy a piaci bizalom irányában annyi lesz, mint egy görög állampapír-kereskedőnek.

Az arany az 1600-as pszichikai szint felett zár. Új elemként az euróval szembeni aranykereskedés kis fizikai kereslettel jelenik meg. Eddig az arany azért esett, mert kezdte elveszteni a biztonsági tartalék szerepét, emiatt úgy kereskedtek vele, mint más kockázatos eszközökkel, együtt a szélesen vett árupiac áruival. Ezzel szemben az indiai fizikai kereslet a felmérések szerint ez évben 450 tonna lesz a tavalyi 753 tonnához képest, és Kína válhat a világ első számú aranyfogyasztójává. A szónoki kérdés az lehet, hogy a félelem megnövelheti-e az arany iránti befektetői keresletet? Nos jelenleg nem a félelem táplálja az emelkedést, hanem az a remény, hogy a Fed vagy /és az ECB újabb pénzügyi könnyítéseket vezet be, pénzbőséget indukálnak. Pedig nyilvánvaló, hogy a FED-nek meg van kötve a keze, nem hozhat komoly gazdaságélénkítő intézkedéseket az elnökválasztás finisében, nehogy részrehajlással vádolják.

Amerika azonban közeledik a fiskális határhoz (a törvény szerinti eladósodás mértéke), amit januárban ér majd el, ami sokkal fontosabb, útválasztás, mint a FED esetleges  pénzügyi bővítésének kérdése.

Az arany társpiacai közül a dollár is stagnál a devizakosárral szemben, illetve a WTi 93,35 kismértékben emelkedik.

Csütörtökön és pénteken a kínai statisztikai adatokra reagál majd az aranypiac. Amit jelenleg mindenki ismer, bizonyos gazdasági lassulás, a szállítási teljesítmények például éves szinten 2,4 %-kal estek. EZ nem sok jót jelez a gazdasági teljesítmény mutatójára. Emiatt nemcsak az arany, hanem a réz, a vasérc, az alumínium és a platina ára is medvepiac felé néz.

Kína által importált kőolaj, réz, szén és vasérc tekintetében júliusban mindenki csökkenést vár, és magas készletszinteket. (Ismeretes, hogy Kína a tőzsdei árucikkek legnagyobb felhasználója  a világon). A vasérc már 13 %.-ot esett és a szén ára is harminc havi mélypontra került.

A kínai aranybányászat 7,7 %-kal 177 tonnára nőtt az első félévben, így a világ aranytermelésének is élére került.

Hírek jelentek meg arról, hogy a tenger alól is ki lehet bányászni aranyat, méghozzá Pápua Új-Guinea partjainál, pedig erősen ellenállnak környezetvédők és helyi aktivisták. A kanadai Nutilus Minerals 20 éves kutatási -kitermelési engedélyt kapott PÚG kormányától. Ez a Solwara 1 projekt, a világ első tenger alatti aranykitermelő tevékenysége. 1,6 km mélyen fognak bányászni a Bismark tenger szintje alatt, 50 kilométerre a PÚG-hoz tartozó Új-Britannia szigettől. A kitermelt kőzet rezet és aranyat tartalmaz. A projektet a konkurens cégek árgus szemmel figyelik, hogy ők is indítsanak hullámok alatti kitermelő munkát.