2025 április 15

Egy prágai lakás áráért kettő vehető Budapesten? – Itt a döbbenetes összehasonlítás

Hiába a lakásdrágulás, Budapest még mindig olcsónak számít a környékbeli fővárosokhoz képest. A régiós toplistán Prága, Varsó és Pozsony jóval drágábbnak bizonyult, míg csak Bukarest olcsóbb a magyar fővárosnál. Az árak mellett az is kiderült, hány évnyi átlagkereset kell egy 50 nm-es használt lakás megvásárlásához. Mutatjuk a részleteket.

Egy budapesti használt lakás átlagosan 7,7 évnyi átlagkeresetből vásárolható meg. Forrás: Unsplash

Budapest még mindig megfizethető? – Így állnak a régiós lakásárak

 

Az elmúlt háromnegyed évben tapasztalt lakásdrágulás ellenére Budapest továbbra is az egyik legmegfizethetőbb főváros maradt a közép-kelet-európai régióban és egyáltalán nem számít drágának– derül ki az ingatlan.com legfrissebb  elemzéséből.

A régiós összehasonlításban a nemzeti bankok és statisztikai hivatalok 2024 negyedik negyedévére vonatkozó adatai alapján Prága viszi a prímet, ahol az átlagos négyzetméterár 2,2 millió forintnak megfelelő összeg. Ezt követi Varsó 1,5 millióval, majd Pozsony 1,4 milliós átlaggal. Budapest az 1 millió forint körüli átlagos négyzetméterárral a második legolcsóbb város a térségben, egyedül Bukarestben alacsonyabbak az árak, ott 850 ezer forint körül alakul egy négyzetméter átlagos ára.

 

Árak helyett évek? Mennyi idő alatt lehet lakáshoz jutni?

 

Nemcsak az árakat, hanem az átlagjövedelmekhez viszonyított megfizethetőséget is vizsgálta a jelentés. Eszerint egy 50 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához Budapesten 7,7 évnyi átlagkeresetre van szükség. Ez a mutató Prágában a legrosszabb – ott 11,7 évnyi fizetés kell egy ilyen ingatlanhoz. Varsóban ez az érték közel 10, Pozsonyban 9, míg Bukarestben csupán 6,5 év.

 

Lakbérfronton már más a helyzet

 

A bérleti díjak tekintetében viszont fordul a kocka: míg Prágában az átlagkereset 44 százaléka megy el egy 50 négyzetméteres lakás havi bérlésére, addig Budapesten 45 százalék, Bukarestben 46 százalék ez az arány. Varsó és Pozsony azonban jóval drágább: a lengyel fővárosban a nettó fizetés 53, míg a szlovák fővárosban 57 százaléka kell a bérleti díjra.

Az adatok alapján Budapest, bár drágult még mindig kedvezőbb helyzetben van lakásvásárlás szempontjából, mint számos szomszédos főváros. A lakbérarányos terhek azonban hasonló szinten mozognak, így a vásárlás továbbra is racionális cél lehet azok számára, akik hosszabb távra terveznek. Az ingatlan.com elemzése arra is rámutat. A következő időszakban nemcsak a keresetek alakulása, hanem a kamatkörnyezet és az állami támogatások is jelentős befolyással lesznek arra, hol és mikor éri meg lakást venni a régióban.

 

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Unsplash

Legnézettebb Tartalmak