
Bíborosok harca – A kiskorú szexuális bántásáért megbüntetett Cipriáni teljes díszben a Vatikánban
Cipriani esetleges kizárásának kérdése a konklávé előtti ülésről „úgy tűnik, az utóbbi napokban fel sem merült” – írta az olasz Corriere della Sera újság.
A Zsinat termében sem hangzottak el megjegyzések Cipriani szankciók figyelmen kívül hagyásával kapcsolatban” – áll a közleményben. Amikor a Cipriani ellen felhozott vádakról és szankciókról kérdezték, Bruni azt mondta: „Az eset közismert. Ha ebben a kérdésben még nem született döntés, mindenkinek le kell vonnia a saját következtetéseit.”
Nem ez az első alkalom, hogy Cipriani elkerülte a pápai büntetést: az év elején a tilalom ellenére Peruba utazott. A helyi polgármester, akárcsak Cipriani, az Opus Dei tagja, különleges kitüntetésben részesítette a száműzetésben élő bíborost: a perui főváros legmagasabb érdemrendjét apteameg.
Juan Luis Cipriani Thorne-t azzal vádolják, hogy szexuálisan bántalmazott egy kiskorút, ezért Ferenc pápa megfosztotta a klerikust bíborosi jelvényétől. Miért vesz részt még mindig a konklávé előkészületeiben – teszik fel kérdést sokan?
Amikor Juan Luis Cipriani Thorne a múlt héten a néhai Ferenc pápa koporsójához lépett, a jelenlévők közül sokan biztosan visszafojtották a lélegzetüket. Ennek oka Cipriani öltözéke volt: fekete reverendát viselt, amely felett piros öv, pileolus és mellkereszt – a bíborosok klasszikus ruházata és kiegészítői. Maga Ferenc megtiltotta Ciprianinak, hogy ezt a ruhát viselje.
Súlyos vádakat emeltek a perui születésű férfi ellen. 2018 augusztusában egy állítólagos áldozat levelet írt Ferenc pápának. Ebben leírta, hogyan bántalmazta állítólag Cipriani 1983-ban, 17 éves korában. Cipriani akkoriban már katolikus pap volt, és állítólag akarata ellenére megérintette és megcsókolta a fiatalembert.

A Limában született Cipriani korábban mérnök volt, később hazája kosárlabda-válogatottját vezette, harmincas évei közepén katolikus teológiát tanult, és 1977-ben pappá szentelték. Az Opus Dei nevű, erősen reakciós közösség tagja, annak első bíborosa.
Ferenc pápa több büntett is bevezetett
Ferenc pápa komolyan vette a 2018-as levélben felhozott vádakat, és egy évvel később büntetőintézkedéseket vezetett be Cipriani ellen. Elrendelték, hogy hagyja el hazáját, Perut, és költözzön külföldre. Ezenkívül Ferenc megtiltotta neki, hogy bíborosi ruhájában és jelvényében megjelenjen, papi feladatokat lásson el, vagy nyilvános nyilatkozatokat tegyen. És: Ciprianit kizárták a jövőbeli konklávékon való részvételből.
A spanyol „El País” újság csak idén januárban számolt be a 2018-as levélről és annak következményeiről. A jelentés szerint Cipriani mindenféle kánoni eljárás nélkül eleget tett a vatikáni utasításoknak. Cipriani ezután egy nyílt levélben az újságnak kijelentette, hogy tagad minden vádat. Mindazonáltal elismerte, hogy tudott róla: 2018 augusztusában tájékoztatták egy panaszról, de a panaszt nem mutatták meg neki – mondta a lelkész. „Az egyház iránti szeretetből és a pápával való közösségben” ennek ellenére beleegyezett a szankciókba, és tartotta is magát hozzájuk.
Ugyanebben az évben, a szankciók bevezetése előtt, maga Cipriani is benyújtotta a pápához a limai érseki lemondását. Hivatalosan ezt a korával indokolta; Cipriani akkoriban 75 éves volt. Az egyház kánonjogában az áll, hogy a püspököknek 75 éves koruk betöltése után be kell nyújtaniuk lemondásukat a pápának.
Ferenc pápa szokatlanul gyorsan, körülbelül egy hónappal később, 2019 januárjában fogadta el a lemondását. Mindazonáltal a Vatikán később büntetőintézkedéseket vezetett be. Cipriani az El Paísnak elmondta, hogy a pápai nuncius szóban tájékoztatta őt erről 2019 decemberében – meghallgatás és tárgyalás nélkül, amelyen megvédhette volna magát.
Többször is látták a Vatikánban bíborosi ruhában
2025 januárjában, a spanyol újság beszámolóját követően a Vatikán megerősítette, hogy a limai érseki lemondását követően „büntető intézkedést szabtak ki rá, amely magában foglalja a közéleti tevékenységével, lakhelyével és jelvényeinek használatával kapcsolatos fegyelmi intézkedések sorozatát”. Ezt az intézkedést Cipriani „aláírta és elfogadta”, és elvileg továbbra is érvényes – bár különleges körülmények között elképzelhetők kivételek – mondta Matteo Bruni vatikáni szóvivő.
Cipriani számára most úgy tűnik, hogy egy ilyen kivétel jött el: médiaértesülések szerint az elmúlt napokban többször is látták a Vatikánban bíborosi egyenruhában. Például április 24-én ilyen öltözékben jelent meg a Szent Péter-bazilikában, hogy utolsó tiszteletét tegye Ferenc előtt a temetése előtt. Szintén bíborosi ruhában vett részt Ferenc pápa vecsernyei istentiszteletén a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol a néhai pápa nyugszik.
Ciprianit más bíborosok jelenlétében is látták, amint elhagyja a Vatikánban található audiencitermet, ahol a konklávé előtti közgyűléseket tartják. Ciprianit azonban már nem lehet megválasztani – nemcsak Ferenc pápa kizárása miatt, hanem azért is, mert 81 évesen már túl öreg.
Felháborodás Cipriani részvétele miatt az előkonklávéban
Mindazonáltal jelenléte az úgynevezett előkonklávén sokakban megdöbbenést keltett: a chilei bántalmazás túlélője, Juan Carlos Cruz, a Kiskorúak Védelméért Felelős Pápai Bizottság tagja a Crux katolikus hírportálnak azt nyilatkozta, hogy Cipriani jelenléte a konklávé előtti találkozókon „mélységesen nyugtalanító” volt. „Bár a kánonjog kora miatt tiltja neki a szavazást, puszta jelenléte ezeken a fontos tanácskozásokon botrány és mély sértés a túlélők és a hívek számára” – mondta Cruz. Ciprianival kapcsolatban továbbá kijelentette: „Ferenc pápa szankcióinak semmibevétele rávilágít a felelősség és az egyházi fegyelem semmibevételére. Bármilyen formában, akár tanácsadóként is, részvételének engedélyezése aláássa az egyház elkötelezettségét a védelem, az igazságosság és az átláthatóság iránt.”
Megfigyelők azt is feltételezik, hogy Cipriani jelenléte megerősítheti a konzervatív bíborosok táborát , akik meg akarják fordítani Ferenc pápa számos, az egyház megnyitására irányuló kísérletét. Cipriani például nyíltan ellenzi az úgynevezett felszabadítási teológiát, egy latin-amerikai eredetű keresztény elméletet, amely a „szegények hangjának” tekinti magát, és a kizsákmányolás, a jogfosztás és az elnyomás megszüntetésére törekszik. Ferenc nyitott volt a felszabadítás teológiájára.
Gareth Gore író és egyházi szakértő az AFP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy Cipriani részvétele a konklávé előtti ülésen „sértés volt a néhai pápa tekintélye ellen, és az egyház ultrakonzervatív szárnyának erődemonstrációja a közelgő konklávé előtt”. Gore a bíborosi talárban való megjelenést „rendkívül provokatív cselekedetnek” nevezte – foglalja össze a német Spiegel politikai magazin.
Cipriani továbbra is bíboros
De miért engedik Ciprianinak egyáltalán részt venni a konklávé előkészítésében? Bruni, a vatikáni szóvivő nemrégiben a kánonjoggal indokolta ezt újságíróknak: A konklávé előtti szabályok egyértelműek, és kimondják, hogy minden bíborosnak részt kell vennie, kivéve, ha „jogos akadályok” merülnek fel „személyes vagy fizikai problémákkal” kapcsolatban. Bár Cipriani lemondott érseki tisztségéről, továbbra is viselheti a bíborosi címet – általában élete végéig.