
Kína válasza a Teslának – A BYD már profitban is első és jön a magyar gyár is
A kínai BYD autógyár rekordprofitot ért el az első negyedévben, ezzel megelőzte a Teslát. Az európai piacon egyre nagyobb fölényre tesz szert az árháború után. Magyarországon is gyárat épít, és világpiaci terjeszkedésre készül. Az elemzők szerint a 2025-ös év meghatározó lehet az elektromos autógyártó számára.
A BYD Százszázalékos profitnövekedéssel a Tesla előtt áll
Történetének egyik legerősebb első negyedévét zárta a kínai BYD. Nettó nyeresége 9,15 milliárd jüanra (1,26 milliárd dollár) ugrott, ezzel nemcsak a saját várakozásait múlta felül, de a Tesla nyereségét is többszörösen túlteljesítette. A profit éves alapon 100,4 százalékkal nőtt – ez közel két éve a leggyorsabb ütem, miközben a bevételek is 36,4 százalékkal 170,4 milliárd jüanra emelkedtek – számolt be a kínai autógyár eredményéről a Reuters.
Árháború helyett technológiai dominancia
Bár a kínai elektromosautó-piacot az elmúlt években árverseny jellemezte, a BYD egy új stratégiával vette át a vezetést. Ingyenesen kínálja a fejlett „God’s Eye” vezetőtámogató rendszert, valamint bemutatta a legújabb szupergyors töltési technológiáját. A vállalat piaci részesedése így 13,6 százalékra nőtt hazai piacán az első negyedévben.
Külföldön is terjeszkedik, Magyarország is célkeresztben
Bár az értékesítés 90 százaléka továbbra is Kínában történik, a BYD idén 800 ezer jármű exportját tervezi. A vállalat számára az Egyesült Államok autópiaca jelenleg nem meghatározó. Így a Trump-féle vámintézkedések hatása is minimális. Ugyanakkor Dél-Amerika, Délkelet-Ázsia, valamint Európa kiemelt célterületek. Magyarországon 2025 végére indulhat el a cég új elektromos autógyára.
A BYD közel egymillió autót adott el idén
Miközben a Tesla 409 millió dolláros gyenge negyedéves eredménnyel zárt, a BYD közel egymillió autót adott el az első három hónapban, és jó esélye van, hogy idén teljesítse az ambiciózus 5,5 milliós éves értékesítési célját.
Részvényfelosztással jönnek az új befektetők
A befektetői kör bővítése érdekében a BYD részvényfelosztást hajtott végre: minden tízmeglévő részvény után 8 bónuszrészvényt osztanak, és 12 új részvényt bocsátanak ki a tartalékokból. A lépés célja, hogy elérhetőbbé váljon a BYD-részvény kisebb befektetők számára is – ami a likviditás további növekedését hozhatja.
Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.
Címlapkép forrása: Unsplash