
Feszül a húr a Fordnál – Leépítési hullám miatt sztrájkolnak a dolgozók Kölnben
Felfokozott hangulat és sztrájk fenyegeti a Ford kölni gyárát. Szerdán munkabeszüntetéssel reagálnak a dolgozók a tömeges európai elbocsátásokra. A háttérben az elektromos autópiac lassulása, a kínai nyomás, és a gyártókra nehezedő költségválság áll. A tiltakozás most Németország szívében csúcsosodik ki.
Sztrájk lesz szerdán a Ford kölni gyárában – Túl messzire ment a leépítés?
Szerdán sztrájk miatt leáll a munka a Ford kölni üzemeiben, ahogy egyre nagyobb a nyomás az autógyártón Európában. A munkabeszüntetés az elektromos átállás és a tömeges leépítések elleni tiltakozás része – de a háttérben globális autóipari feszültség húzódik – jelent meg a sztrájkról szóló hír a Reuters oldalán.
Feszültség a Fordnál jön a sztrájk Kölnben
A Ford kölni üzemeinek dolgozói szerdán leteszik a munkát – erősítette meg hétfőn az üzemi tanács vezetője. A munkabeszüntetés válasz a vállalat által bejelentett több ezer fős európai leépítésre, amely elsősorban Németországot és az Egyesült Királyságot érinti.
A Ford már 2024 novemberében jelezte leépítést. A Ford tavaly novemberben bejelentette, hogy európai munkaerőjének mintegy 14 százalékát csökkenti, főként Németországban és Nagy-Britanniában, a veszteségeket az elektromos járművek iránti gyenge keresletnek és az új technológiára való áttérés gyenge kormányzati támogatásának tulajdonítva. Azóta a belső feszültség folyamatosan nő, különösen a német érdekeltségeknél, ahol most a tiltakozások nyílt akcióvá váltak.
Elektromos váltás, de kormányzati támogatás nélkül?
A Ford döntésének hátterében a gyenge kereslet az elektromos járművek iránt, valamint a technológiaváltáshoz nyújtott mérsékelt állami támogatás áll – közölte a cég korábban. A vállalat úgy látja, az európai piacon lassabb az átállás, miközben a költségek folyamatosan emelkednek.
Ez nemcsak a Ford problémája: a Volkswagen, a Nissan és a GM is hasonló visszavágásokat hajt végre, reagálva a kínai gyártók erősödő versenyére, a globális kereslet visszaesésére és a magas elektromos fejlesztési költségekre.
Nem csak belső válság, hanem geopolitikai nyomás is nehezíti az autóipart
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a Donald Trump nevéhez köthető vámpolitika is újabb bizonytalansági tényezőt jelent. Az amerikai autógyártók – köztük a Ford – egyre nehezebben terveznek globálisan, ahogy az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági feszültség fokozódik.
A Ford kölni dolgozói a múlt héten megszavazták a sztrájkot. A szakszervezeti képviselők pedig ragaszkodnak ahhoz, hogy a vezetőség találjon alternatív megoldást az üzletág átszervezésére a leépítés helyett.
A Ford mellett más nagy szereplők, például a Mercedes-Benz is kénytelen újraszámolni beruházásait, gyártási terveit és az elektromos jövő finanszírozását.
Címlapkép forrása: Ford Média