2025 január 21

Rejtett kincs a fiókodban? Százezret érhet az 1950-ben készült tíz fillér

A már nem használt, forgalomból kivont fémpénzek milliós számban vannak. Többségük szinte értéktelen, de mégis van néhány példán amelyért akár százezret is kaphatunk

A régi pénzek mindig is nagy népszerűségnek örvendtek a gyűjtők körében. Habár a fillér, mint a forint egykori váltópénze, már évtizedek óta nincs forgalomban Magyarországon, sok háztartásban még mindig akad belőlük néhány elfeledett darab. Ezek többsége ugyan értéktelen, de akadnak közöttük ritkaságok, amelyekért akár kisebb vagyonokat is kaphatunk. Például egyes 10 filléresekért akár 100 ezer forintot is fizethetnek a gyűjtők- látható egy videó az ötvenes években készült pénzek értéknövekedéséről

Az 1950-es 10 filléres különlegessége

Az 1950-es években készült Magyar Népköztársaság köriratos alumínium 10 filléres az egyik legkeresettebb érme. A forint 1946-os bevezetését követően négy évig alumínium-bronz ötvözetből készültek ezek az érmék, de 1950-től alumíniumból verték őket. A Magyar Állami Váltópénz körirat helyett 1950-től a Magyar Népköztársaság felirat került rájuk. Az 1950-es alumínium 10 filléresből 5,040 millió darab készült, és 1997-ig lehetett vele fizetni, de a többségük az idők során elhasználódott. A hibátlan, verdefényes állapotú darabok viszont rendkívül értékesek lehetnek.

Miért érhet ennyit egy érme?

A gyűjtők számára a legértékesebbek az úgynevezett UNC (uncirculated), vagyis verdefényes állapotú példányok. Ezek soha nem voltak forgalomban, karcmentesek, és nincs rajtuk kopás vagy szennyeződés. Az ilyen állapotú 1950-es 10 filléres érmék értéke elérheti a 100 ezer forintot, míg az átlagos, kopott példányok csak néhány száz forintot érhetnek. Fontos megjegyezni, hogy a Magyar Pénzverő boltjában nem árulták ezt az érmét, ami tovább növeli a verdefényes darabok ritkaságát.

Egyéb ritkaságok és árkülönbségek

Nem minden régi érme ér azonban sokat. Például egyes 1991-es fillérsorozatok, még ha verdefényes állapotban is vannak, mindössze ezer forintért cserélnek gazdát az aukciós oldalakon. Az érmék értékét nemcsak az állapotuk, hanem a gyártási darabszám és az adott példány történelmi jelentősége is meghatározza.

Magyar numizmatika: hagyomány és érték

Magyarországon a numizmatika komoly hagyományokkal bír, és számos kivételes értéket képviselő érme található a gyűjtők kollekcióiban. Időről időre azonban felbukkan, azaz inkább előtérbe kerül 1-1 olyan érme, amiről sokan talán nem is tudják, mennyire értékes is valójában. Bár kevesen gondolnák, de az 1950-ben, első ízben teljesen alumíniumból vert 10 filléresekből bizony akadnak darabok, amik rém értékesek lehetnek jelenleg – erre hívta fel a figyelmet friss videójával YouTube csatornáján a NumizPortal.

Érdemes-e kutatni?

Bár csábító lehet régi filléreket keresni otthon, a szakértők szerint csak akkor érdemes, ha a pénz tökéletes állapotban van. A gyűjtők és aukciós házak kifejezetten az olyan darabokat keresik, amelyek hibátlanok, különlegesek, és ritkák.

Az 1950-es alumínium 10 filléres érmék példája jól mutatja, hogy a régi pénzek értéke jelentősen eltérhet az állapotuktól és ritkaságuktól függően. Ha valaki birtokol ilyen különleges darabokat, érdemes szakértővel felbecsültetni azokat, hiszen lehet, hogy valódi kincset rejtenek a régi pénztárcák vagy fiókok mélyén.

Címlapkép forrása: Shutterstock