2024 július 05

OTP, Mol, Richter-legnagyobb blue chipek helyzetértékelés

A magyar tőzsdén a legtöbbet az OTP, a Mol és a Richter részvényeivel kereskednek. Ez a három részvény teszi ki együttesen a magyar tőzsdeindex, a BUX körülbelül 90 százalékát, így a magyar piac mozgása is többnyire leírható velük. A három cég három egészen különböző iparágból érkezik, ezért nem lehet számunkra meglepő, hogy nagyon gyakran egyáltalán nem mozognak együtt. Sőt, gyakran vehetjük észre, hogy ha a három közül kettő esik, akkor a harmadik részvénybe épp, hogy tőke áramlik be. Nézzük végig egyesével, hogy állnak a magyarok kedvenc részvényei!

OTP: sáv alján, feltámadásra várva

Az OTP részvényeinek árfolyama már hosszú hónapok óta egy körülbelül 1000 forintos sávban tartózkodik. Most ennek a sávnak az alján tartózkodik, ahogy látható a grafikonon, de jó hír, hogy megtámasztotta az árfolyamot pár napja ez a szint. Továbbra sem mondhatunk sok újat: a 13000 forintos szint szignifikáns letörése, vagy pedig a 14000 forintos szint áttörése adhat komolyabb iránymutatást az OTP jövőbeli alakulásával kapcsolatban.

Nem tud kitörni a sávból az OTP (www.investing.com)

Egyéb szempontból pedig érdemes a nemzetközi hangulatot figyelemmel követnünk. Az OTP az, ami bár néha elszakadva, de általában követi az irányadó indexek változásait. Ha a tegnapi kis korrekció átmenetileg bizonyul és kitart a jó hangulat, az az OTP számára is jó hír. A súlyosbodó orosz-ukrán konfliktus még okozhat ugyanakkor fejfájást, tekintve az OTP jelenlétére a két országban. Emellett a járványügyi helyzet alakulása is fontos lehet, különös tekintettel a gazdaság újraindításának ütemére. Jó hír, hogy nálunk a leggyorsabb az oltási program az Európai Unióban, így a gazdaság is hamarabb visszatérhet eredeti állapotához. Közeleg ugyanakkor június 30., a hitelmoratórium lejárta, aminek a hatásait egyelőre még nehéz megbecsülni. Ha problémák lesznek a törlesztéssel, és a vártnál magasabb lesz a nemteljesítő hitelek aránya, az okozhat problémát az egész hazai bankszektor számára.

Mol: támasz közelében

A Mol árfolyama szintén nem áll jelenleg túl fényesen, a 2000 forintnál található technikai és lélektani támasz az, ami segítheti az olajcég részvényeit. Amennyiben ez nem tart, akkor az 1974 forint feletti zóna szolgálhat még támaszként. Az ugyanakkor elmondható, hogy az október végétől január elejéig tartó emelkedő trend régen megszakadt, így új impulzus kellene a további szárnyaláshoz.

Támasz előtt a Mol (www.investing.com)

A Mol számára kétségtelenül jó hír, hogy a vírusválság lassú rendeződése az olajpiacon is meghozta a hatásait. Mind az olaj árfolyama, mind a finomítói árrés emelkedni kezdett, előbbi már a koronavírus járvány kitörése feletti szinteken tartózkodik. A gazdasági újranyitás az olajcég számára is pozitív, ugyanakkor a fogyasztói szolgáltatások szegmens a járvány alatt is remekelt. A 2020-as év után részvényeként fizetendő közel 100 forint osztalék jó hozamnak tekinthető a jelenlegi árfolyam mellett, így esetleg ez is meghozhatja a befektetők kedvét.

Richter: lefordulás a csúcsokról

A Richter árfolyamára lehet összességében a legkevesebb panasza a részvényeseknek. Igaz, hogy a gyógyszercég részvényeinek árfolyama mostanában egymás után rajzolja a piros gyertyákat a grafikonra, de még így is bőven a vírusválság kitörése előtti szinteken a jegyzés.

Lefordulás a csúcsról, de még mindig erős szintek (www.investing.com)

A Richter számára valószínűleg maga a cég eredményes működése hozhat újabb lendületet. Emlékezhetünk rá, hogy rendkívül jó eredményről számoltak be 2020-ra vonatkozóan néhány hónapja. A következő gyorsjelentésre még néhány hetet várni kell, de ha folytatódik a tendencia, akkor újból szép számokkal örvendeztethetik meg a befektetőket. Ahogy tavaly is, a Richter idén is fizet osztalékot, méghozzá részvényenként 225 forintot. Nem kiemelkedő ez az osztalékhozam, például arányaiban közel fele annyi, mint a Mol esetében, de a cég eredményes működését és cash flow termelő képességét jól jelzi. Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, hogy a vírusválsággal az egészségügy előtérbe kerülhet szerte a világban, és ebből a folyamatból a magyar gyógyszercég is valószínűleg képes lesz profitálni.