MNB-bírság: 43 millió forintos büntetés az OTP-nek és az MBH-nak a szabályszegésekért
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 43 millió forint összegű bírságot rótt ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, miután azok nem tettek eleget maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseknek a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzésének területén. Az MNB keddi közleménye szerint a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézetek biztonságos működését, azonban szükségessé vált a mulasztások orvoslása.
Bírságok és feltárt hiányosságok
- Az MBH Bank 15 millió forint, míg az OTP Bank 28,125 millió forint felügyeleti bírságot kapott.
- Az OTP Bank nem végezte el maradéktalanul az előírt visszamenőleges szűréseket és monitoringtevékenységet elektronikuspénz-kibocsátási tevékenysége során.
- Az MBH Bank belső szabályzatai továbbra is hiányosak voltak a bizalmi vagyonkezelő ügyfelek számláival kapcsolatos riasztások feldolgozásában és az azonos kockázatok egységes kezelésében.
OTP Bank: Monitoringhiányosságok és belső ellenőrzési problémák
Az MNB vizsgálata szerint az OTP Bank nem megfelelően állította be szűrőrendszereit, és nem vették figyelembe a pénzmosás-megelőzési szakterület által készített riportokat. Az ügyfél-átvilágítások során nem bizonyosodtak meg a tízmillió forintot meghaladó készpénzbefizetések forrásáról a megerősített eljárások alá tartozó ügyfelek esetében.
MBH Bank-nál kevés munkatárs
Az MBH Bank nem biztosította a speciális riasztási szabályok kidolgozását és alkalmazását a bizalmi vagyonkezelő ügyfelek számára. Továbbá nem alkalmazott elegendő számú munkatársat, akik a szűrőrendszerben keletkezett riasztásokat határidőre tudták volna feldolgozni.
Hiányosságok javítás az elsődleges feladat
Az MNB kötelezte a két pénzintézetet a feltárt hiányosságok kijavítására és a jogszabályi előírásoknak való teljes megfelelésre. A jegybank szerint a megfelelő szabályozás, gyakorlat és belső ellenőrzés biztosítása elengedhetetlen a pénzügyi rendszer átláthatóságának és biztonságának fenntartásához.
A pénzintézetek feladata most az, hogy az előírt intézkedéseket a lehető leghamarabb végrehajtsák, elkerülve a további szankciókat és biztosítva a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési szabályok betartását.
Címlapkép forrása: Shutterstock