
Miben trükközött az Euronet? – Vizsgálat indult az ATM-ek miatt
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított az Euronet Banktechnikai Kft. ellen, mert gyanúja szerint az ATM-ek kezdőképernyőjének megjelenítési módja megtévesztheti a fogyasztókat, és felesleges költségeket okozhat számukra. A vizsgálat célja a feltételezett jogsértés tisztázása.
Vizsgálatot indított a GVH az Euronet ATM-ek miatt
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a bankautomatákat üzemeltető Euronet Banktechnikai Kft.-vel szemben. A hivatal gyanúja szerint a vállalat megtévesztheti a fogyasztókat az ATM-ek kezdőképernyőjén megjelenített funkciók és azok elrejtése révén. Az Euronet valószínűsíthetően többletköltségeket okoz a fogyasztóknak megtévesztő kereskedelmi kommunikációjával – derült ki a GVH sajtóközleményéből
A vizsgálat háttere
A GVH tájékoztatása szerint a cég 2023. július 5-e óta az automaták kezdőképernyőjén kizárólag a „készpénz és egyenleg” és az „egyéb” lehetőségeket ajánlja fel a fogyasztóknak. Ez a megjelenítés azt a benyomást keltheti, mintha a készpénzfelvétel és az egyenleglekérdezés csak együttesen lenne igénybe vehető, és mindkét szolgáltatásért fizetni kellene. Holott az „egyéb” kategórián belül külön is elérhetők ezek a szolgáltatások.
A GVH aggályai
A versenyhivatal szerint a kifogásolt gyakorlat szűkítheti a fogyasztók választási lehetőségeit, és olyan döntésre késztetheti őket, amelyet egyébként nem hoznának meg, ezáltal felesleges költségeket generálhat számukra.
Az eljárás menete
A GVH hangsúlyozta, hogy az eljárás megindítása nem jelenti automatikusan azt, hogy az Euronet jogsértést követett el. A vizsgálat célja a tények tisztázása és a feltételezett jogsértés bizonyítása. A hatóságnak az eljárás lefolytatására három hónap áll rendelkezésére, amely szükség esetén kétszer, legfeljebb két-két hónappal meghosszabbítható.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Unsplash