2024 december 28

Holnap dől el a forint sorsa

Azok közül, akik követik a forint árfolyamának alakulását, aligha van valaki, aki nem tudná, hogy mennyire fontos napja lesz holnap a magyar fizetőeszköznek. Holnap lesz ugyanis az MNB kamatdöntő ülése, ami most jóval fontosabb, mint az elmúlt években bármikor. Ez érződik a forint árfolyamán is: meglehetősen hektikus mozgáson van túl az árfolyam.

Kamatemelés beharangozva

A mostani kamatdöntés érdekességét az adja, hogy nem teljesen kiszámítható előre. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke ugyanis még májusban félreérthetetlen utalást tett arra, hogy monetáris szigorításra van szükség. Az ok egyértelmű: a vártnál jóval nagyobb mértékben szaladt el Magyarországon az infláció. Az árszínvonal emelkedésének szintje ugyanis 8 éves csúcson van. Márpedig ez ellen a mandátumának megfelelően a központi banknak kell, hogy fellépjen: az árstabilitás elérése és fenntartása ugyanis a jegybankok első számú célja. 

Több eszköz is létezik erre, de leginkább az irányadó ráta változtatása az alkalmas erre. Ráadásul azóta többször is megerősítésre került a jegybank álláspontja: proaktívan kívánnak fellépni az infláció ellen. Ennek az alelnök szerint egyetlen feltétele a júniusi inflációs adatok áremelkedést mutatása, és ez bőven teljesült: áprilishoz hasonlóan májusban is 5 %-ot meghaladó mértékben nőttek az árak Magyarországon. 

Bizonytalanság

A fentiek tekintetében kérdés, hogy miért bizonytalan mégis a holnapi ülés, és miért várják ennyire feszülten a piaci szereplők. Ha azt biztosra is vesszük, hogy kamatemelés következik, ennél sokkal több mindent ugyanis nem tudunk előre. Bár Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács tagja tett kijelentéseket a gyakorisággal kapcsolatban: a szakember szerint negyedévente várható kamatemelés. Az egyhetes betét kivezetéséről eleinte beszélt Pleschinger, de később pontosította ezt az állítását, hogy nincs szó kivezetéséről.

Az MNB Szabadságtéri épülete

A kamatemelés mértékről viszont tényleg semmit nem tudunk jelenleg, ami bizonytalanságot okoz. Nyilvánvalóan nem mindegy ugyanis, hogy erősebb kamatemelés történik, vagy inkább piacnyugtató hatással kisebb emelés.

Legalább ennyire érdekes majd az MNB kommunikációja is a kamatdöntés után. Ekkor talán az eddigi félig informális interjúkon túl többet is megtudhatunk arról, hogy mik a hosszútávú tervei a jegybank vezetőségének. 

Hogyan hat a forintra? 

A fent leírt bizonytalanság a forint árfolyamán is erősen tükröződik. Virág Barnabás nyilatkozatára jelentős erősödés kezdődött a forint piacán, és egészen 345  forint alá süllyedt az EUR/HUF kurzus. A kamatdöntő ülés közelebb kerültével, és a bizonytalanság erősödésével azonban jelentős gyengülés kezdődött, és egészen 356 forintig emelkedett az árfolyam. Látható tehát, hogy nem feltétlenül a legpozitívabb forgatókönyvvel számol a piac, és meglehetősen hektikus mozgással fut neki a forint a holnapi napnak. 

Gyors irányváltásokkal készül a forint (www.investing.com)

Márpedig az árfolyamreakció egyértelműen attól függ, hogy mennyire sikerül teljesítenie a jegybanknak a piaci elvárásokat. Ha egy váratlanul nagy kamatemelés fog érkezni holnap, és ráadásul az utána való kommunikáció is a monetáris szigorításról fog szólni, akkor jelentősebb erősödés jöhet. Ha viszont a piaci elvárásokat alulmúló lesz a szigor, akkor nehéz elképzelni, hogy jó időszak áll majd a forint előtt. Bár valóban sorsdöntő lesz a holnapi nap a forint számára, de egy kevésbé egyértelmű jelzés esetén még az sem elképzelhetetlen, hogy fennmarad a bizonytalanság.