Európa gáztárolói gyorsan ürülnek – Mi lesz a tél végén?
Az Európai Unió gáztárolói 2024 végére az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami komoly aggodalmat kelt az energiaellátás biztonságát és a jövő évi árak alakulását illetően. A hideg időjárás, az alacsonyabb LNG-import és az emelkedő kereslet jelentős hatással van a tárolt készletekre, amelyek jelenleg 75%-os szinten állnak – alig haladva meg az előző évtized átlagát.
Miért ürülnek ilyen gyorsan a tárolók?
Csökkenő LNG-import
A cseppfolyósított földgáz (LNG) importja az utóbbi hónapokban lassult, mivel Európa erős versenyhelyzetben van az ázsiai piacokkal. Ez arra kényszeríti a kontinens országait, hogy fokozottan támaszkodjanak földalatti gáztárolóikra.
Időjárási tényezők
A hideg időjárás és az úgynevezett „Dunkelflaute” – amikor sem a napenergia, sem a szélenergia nem termel elegendő áramot – tovább növelte a gázfelhasználást az energiatermelésben.
Regionális különbségek
Nagyobb fogyasztók, gyorsabb csökkenés
Az EU tagállamai között jelentős különbségek vannak a tárolók felhasználásában. Például Hollandiában a tárolók 33%-kal, míg Franciaországban 28%-kal ürültek ki a tél kezdete óta. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a nagyobb fogyasztó országokban gyorsabban fogynak a készletek.
Magyarország és a régió helyzete
A magyar gáztárolók szintén gyorsan apadnak, ami hosszú távú kihívásokat vetít előre. Az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáztranzit várható megszűnése további nyomást helyezhet a régió energiaellátására.
Jövőbeli kilátások
Az ukrán tranzit leállása
2024 végén lejár az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz szállítására vonatkozó megállapodás. Bár az útvonal az EU gázimportjának csak 5%-át teszi ki, kiesése tovább bonyolíthatja a gázellátási helyzetet, különösen a töltési szezonban.
Gázárak alakulása
A jelenlegi helyzet már most hatással van a gázárakra. A kereskedők a 2025-ös nyári szállításokra magasabb árakat határoztak meg, mint az azt követő téli szállításokra, ami a tárolók újratöltésének várhatóan emelkedő költségeit tükrözi.
Mit jelent ez Európa számára?
Rövid távú hatások
A tárolók gyors kiürülése komoly nyomást helyez az energiaellátás biztonságára, különösen egy hidegebb tél esetén. Az országok közötti együttműködés és a helyettesítő energiaforrások gyorsabb integrálása kulcsfontosságú lesz.
Hosszú távú következmények
Az EU-nak tovább kell diverzifikálnia gázforrásait, miközben növeli az LNG-import kapacitásait és az alternatív energiaforrások alkalmazását. Emellett a közös energiapolitika megerősítése is elengedhetetlen.