2025 január 22

Az MNB döntésre vár a forint árfolyama. Ma üléseznek.

A forint euróval szembeni árfolyama ismét rossz irányba halad. Az elmúlt félévben több hullámvasúton is keresztül ment, de ma az MNB kamatdöntő gyűlést tart, aminél csapda helyzetbe került az infláció miatt.

Az infláció

Az elmúlt időszakban leginkább az élelmiszer árak rohamos emelkedése és a forint/euró árfolyam gyengesége miatt folyamatosan nőt a magyar inflációs ráta. A fogyasztói árak váratlan megugrása még júliusban kezdődött, amikor 3,8 százalékos értékvesztés történt, majd augusztusban tovább romlott a helyzet és egészen 3,9 százalékos magasságig ugrott. Az ilyen jellegű kilengések nem csak a lakosság életkörülményeit rontják, de a jegybank saját inflációs célját sem teljesíti. Az MNB célsávja 3 pluszmínusz 1 százalék. Fontos megjegyezni, hogy a közvélemény kutatások eredménye azt mutatja, hogy koronavírus miatt a társadalom 40 százalékának csökkentek a bevételei az elmúlt félévben, de a kiadásaikat nem tudják nagyon csökkenteni.

Mit lehet tenni az infláció ellen?

Röviden: szigorítani.

A gyakorlatban ennél bonyolultabb a kép, ugyanis ha az MNB a kamat kondíciók emelése mellett döntene, akkor az a gazdaság növekedési képességén rontana, mellyel végül újra a lakosság jár rosszabbul. Az alapkamat növekedése esetén a vállalati hitelek kamata is emelkedne, így kevesebb cég választana növekedési hiteleket. Ezek nélkül lassabban jönnek létre az új munkahelyek és így tovább. Ebből kifolyólag a kondíciók változtatása nem várható, de a kommunikáció terén megjelenhetnek majd változások.

Hogyan lehet lazítani és szigorítani egyszerre?

Ahhoz, hogy a forint árfolyamát legalább 360 forint alá vigyék, valamilyen kommunikációt tennie kell a jegybanknak a devizánk befektetői irányába. Minden jel arra mutat, hogy az alapkamatot hagyni fogják 0,6 százalékon, hisz a csökkentése csak elősegítené az inflációt, míg emelése lassítani a gazdaságot. Azonban a bankközi hitelek kamatain változtathat és meghozhat olyan döntéseket is, amelyek a forint gyengülésére spekulálók számításait keresztbe húzhatják.

„Bár az infláció a negyedik negyedévtől lassulhat az árfolyam sebezhetősége és az inflációs várakozások tartósabb emelkedésének kockázata mindenképpen óvatosságot indokol.”

– Nyeste Orsolya, Erste bank

Ez azt jelenti, hogy az MNB jelentősen csökkenti majd az elvárásait az alacsony kamatkörnyezettel szemben.

Milyen lesz a kommunikáció?

Az MNB várhatóan két dolgot fog tenni. Az egyik, hogy a kamatokat és kondíciókat érintetlenül, hagyja, hisz a januári 4,7 százalékos inflációnál sem cselekedett másképp, de a másik lépése a növekedési kilátásainak csökkentése lesz. Ezzel mégis úgy tűnik, hogy az inflációt helyezi előtérbe, mert a kommunikációban hangsúlyos lesz a féléves távon történő visszatérés a jegybank inflációs céljaihoz.

Mit hoz ez az árfolyamba?

A befektetők inkább a lazább hangvételű üzeneteket kedvelik, így feltehetően a forint gyengülni fog az euróval szemben. Ezt azonban felülírhatja, ha az MNB a várakozásoknak ellentétes nyilatkozattal áll majd elő.

Az euró/forint árfolyama 2 órás gyertyákon