
Az egyre inkább nélkülözhetetlen locsolásról
Az éghajlatváltozás hatása már hazánkban is egyre kézzelfoghatóbb. Egyre hosszabbak a csapadékmentes, forró nyári időszakok, a szélsőséges csapadékeloszlás és az emelkedő hőmérséklet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a locsolás – akár egy otthoni kertről, akár mezőgazdasági területről beszélünk – már ne csak puszta kényelmi szempont legyen, hanem a zöld növények túlélésének, illetve a szükséges termésnek a záloga is.
Ezzel párhuzamosan pénzügyi oldalról is egyre tudatosabban kell megközelíteni a locsolást, nem mindegy, mikor és mennyit locsolunk, a hatékonysághoz pedig elengedhetetlenek a Szerszámablak kínálatában kapható minőségi locsolóeszközök is.
Alapvető eszközök kézi locsoláshoz
Ha a kertben nincs locsolórendszer telepítve, akkor is többféle egyszerű, mégis hatékony eszközzel oldhatjuk meg növényeink vízellátását.
A locsolótömlő használata a legtöbb helyen elterjedt megoldás, ami nem véletlen, viszont fontos a minőség, hiszen egy csavarodásmentes, UV-álló, rugalmas modell nagyban megkönnyítheti a feladatot, és strapabírásának köszönhetően hosszú távon szolgálhatja kertünket és benne a növényeinket.
Fontos szerepe van a csatlakozóknak és elosztóknak is, hiszen az ördög a részletekben rejlik. Ezek segítségével komoly kis vízhálózatokat hozhatunk létre, könnyebbé válik a tömlők csatlakoztatása, leválasztása.
A harmadik fontos tételt a tömlőhöz csatlakoztató locsolófejek jelentik. Ezek többféle szórásmintát tesznek lehetővé, úgy mint permetezést, erős sugárban locsolást, zuhanyt. A kínálat nagy, érdemes nem az árkategória aljáról választani, ha hosszú távon szeretné élvezni az adott modell előnyeit.
A locsolás alapszabályai
A locsolás egyszerű feladatnak tűnik, de nem is annyira könnyű hatékonyan végezni, mint az elsőre gondolhatná.
Fontos az időpont megválasztása, legjobb kora reggel vagy késő este öntözni, főleg kánikula idején, hiszen ilyenkor a föld már kicsit hűlt, így a víz könnyebben eljut a gyökerekhez, kevésbé párolog el, arról nem is beszélve, hogy a növények sem kapnak sokkot.
Érdemes inkább ritkábban, de nagyobb mennyiségben öntözni, mert ezzel a növényeket is mélyebb, sűrűbb gyökérzet kialakítására ösztönözzük. Persze a túl sok víz ugyanúgy káros, gyengíti a növényeket, mellesleg vízpazarlással is jár.
Költséghatékony és környezetbarát megoldást jelent az esővíz gyűjtése. A tartályt úgy érdemes elhelyezni, hogy egy ráhelyezett tömlővel gravitációsan is lehessen locsolni, ne kelljen szivattyút iktatni a rendszerbe.
Még pár szó a locsolófejekről
A locsolófej megválasztása nagyban befolyásolja az öntözés hatékonyságát. A kézi locsolófejek több fokozattal rendelkeznek, így célzott, az adott növény igényeihez igazodó öntözést tesznek lehetővé.
A forgó locsolófej kör alakban permetez, pázsit esetén nagyobb felület locsolását teszi lehetővé.
A pulzáló locsolófej nagy nyomással hosszabb távolságokat képes bejárni, ezeket a mezőgazdaságban is alkalmazzák.