Tovább hízotta befektetési alapokban kezelt vagyon
A legnagyobb tőkebeáramlás a kötvényalapoknál volt, 50,9 milliárd forintnyi, azonban csak a rövid futamidejű kötvényalapoknál volt pozitív a tőkeáramlás, 53,7 milliárd forintot tett ki. A hosszú futamidejű kötvényalapoknál 0,8 milliárd forint tőkekiáramlás volt. A szabad futamidejű kötvényalapoknál szintén tőkekiáramlás volt, 2 milliárd forint. A hozamok ezúttal nem segítették a vagyonnövekedést, így is 2,7 százalékkal nőtt a nettó eszközérték. A pénzpiaci alapokhoz több mint 16 milliárd forint tőke áramlott, júniusban 45,1 százalékos volt a vagyonnövekedés, ami a legnagyobb érték a kategóriák között. Az előző hónapban a pénzpiaci alapok megelőzték a tőkevédett alapokat a vagyont tekintve, a következő hónapban pedig várhatóan a származtatott alapokat is megelőzik. Az első 6 hónapban a pénzpiaci alapok vagyona 78 százalékkal nőtt, míg a hazai pénzpiaci alapok vagyona csaknem 195 százalékkal, az alacsony bázis miatt – közölték. A vegyes alapokhoz 5,7 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezúttal nem alakultak kedvezően, így a kategória vagyona 2,2 százalékkal csökkent júniusban. A részvényalapoknál tőkekiáramlást mutattak ki, 13,4 milliárd forintot. Az árfolyammozgások az összképet tovább rontották, így összességében a részvényalapok vagyona 7,2 százalékkal csökkent – ismertette a távirati iroda.
A tőkevédett alapokhoz ebben a hónapban 0,9 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok ezúttal nem segítettek, így a vagyon 1,1 százalékkal csökkent. A múlt hónap óta ez a legkisebb kategória, és a fél évet tekintve itt a legnagyobb a vagyonvesztés, 25,8 százalékkal – közölte a Bamosz. Az ingatlanalapokhoz 5,7 milliárdnyi tőke érkezett, amely továbbra is biztató, már egymás után három hónapban is friss tőke áramlott be, felülírva ezzel egy 2021 év eleje óta tartó trendet. A hozamok is segítették a növekedést, a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,9 százalékkal lett több. Az árupiaci alapokhoz 3,2 milliárdnyi tőke érkezett, ekkora értékre 2019 októbere óta nem volt példa.
A hozamok ezúttal nem járultak hozzá a növekedéshez, így is összeségében a vagyonváltozás plusz 1,8 százalék lett. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében tőkebeáramlás volt júniusban, 28,4 milliárd forint értékben. A hozamok ezen még javítani is tudtak, így a vagyon 6,4 százalékkal nőtt a hónap során.