2024 november 15

Így áll most a gázár – mekkora rezsire számítsunk?

Az elmúlt hónapoknak talán a legfontosabb kérdése, hogy hogyan vészeli át Európa, azon belül is persze Magyarország az előttünk álló telet. A gázárak ugyanis az egekbe szöktek az orosz-ukrán háború és következményei miatt, ez pedig extra terhet ró az inflációtól egyébként is szenvedő háztartásokra és vállalatokra. Bár a rezsiárak a lakosságnak rögzítettek az átlagfogyasztás alatt és – persze, magasabb szinten- felette is, a fűtési szezon kezdetével érdemes áttekinteni a helyzetet.

Gázárak – van ok a reményre

A gázárak augusztus végén érték el csúcsukat, akkor 350 euró körül járt az energiahordozó árfolyama az irányadónak számító holland gáztőzsdén. Nem véletlenül készültek az elemzések arról, hogyha ez így megy tovább, akkor bezáró szolgáltatásokat és gyárakat, hidegebb lakásokat hozhat a tél. Azóta viszont éles fordulatot láthattunk a gáz piacán, a pénteki záróár nagyjából 55 %-kal van lejjebb, mint az augusztusi csúcs. Ebben szerepe lehet tőzsdei, technikai tényezőknek, valamint a nyereséges pozíciók zárásának is, de ennél többről van szó.

Mindenki annak drukkol, hogy csökkenjen a gázár – egyelőre van ok a reményre (www.shutterstock.com)

Az európai gáztározók ugyanis a vártnál gyorsabban töltődnek, miközben alternatív földgázforrások után kutatnak Európa országai, sokszor eredményesen. Megkezdődtek az energiatakarékossági programok, az öreg kontinens elindult az orosz gázról való leválás hosszú útján. Így a piaci szereplők már nem biztos, hogy magas gázárakra spekulálnak – az uniós ársapka ötlete, valamint az ukrán hadsereg határozott előrenyomulása még inkább az árcsökkenés irányába hatottak.

Mi lesz Magyarországgal?

Magyarország továbbra is Oroszországból szerzi be a földgázt, ugyanakkor hazánk is készül az esetleges problémákra – nálunk is gyors tempóban töltik a gáztározókat. Jó hír, hogy a Gazprommal kötött megállapodás szerint egy bizonyos árszint feletti gázárat halasztott fizetéssel rendezhet Magyarország, mindez időben elosztja a magas energiaszámla nehézségeit. A rezsicsökkentés módosítását a kormány júliusban jelentette be, akkor tehát elégségesnek ítélhette a kialakított árszinteket a kabinet. Jelenleg nagyjából a júliusi szinteken mozog a gázár, a forint ugyanakkor sokat esett, ami emeli a devizában történő gázbeszerzés költségeit. Még messze van a tél, viszont a fűtési szezon kezdetéhez közel úgy tűnik, hogy a másfél hónappal ezelőttihez képest sokkal jobb a helyzet energiafronton, és így valószínűleg elkerülhetjük a további rezsiemelést.

https://www.vg.hu/energia-vgplus/2022/10/fizetesi-halasztast-kert-az-mvm-a-gazpromtol

Címlapkép forrása: Shutterstock