2024 április 24

Legyőzte a Prémium Magyar Állampapír a szuperállampapírt?

Ahogy keddi cikkünkben jeleztük, új sorozat érkezik a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) mindkét (3,5 éves futamidejű) fajtájából. Az állampapírokból ma vásárolhatunk először, névértéken. Érdemes pontosan áttekinteni, hogyha esetleg most van szabad pénzünk, amit kockázatmentesen fektetnénk be, akkor melyik kötvényt érdemes választani. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal bír a PMÁP, és mennyire lehet alternatíva az inflációs környezetben még a szuperállampapír.

Kulcsszámok: 6,6 % és 5,85 %

A Prémium Magyar Állampapír egy változó kamatozású államkötvény. Fő tulajdonsága, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt előző éves infláció felett fizet kamatprémiumot a PMÁP. Az eddigiekben ez a 3 éves típus esetén 0,75 % volt, míg az 5 éves verziónál pedig 1,25 %. A rövidebb távú kötvény kamatprémiumán nem változtatott a Magyar Államkincstár, ugyanakkor, az 5 éves prémiuma azonban 1,5 %-ra nőtt. Értelemszerűen ennek ösztönző ereje van a lakosság számára, azt az üzenetet közvetítve, hogy a 14 éves rekordon álló infláció ellenére is van jobb reálhozamot kínáló állampapír.

Kilőtt a PMÁP hozama a szárnyaló infláció által (www.shutterstock.com)

A KSH által közölt inflációs adat 2021-re vonatkozóan 5,1 %. Ennek megfelelően a 3 éves PMÁP kamatszintje 2022-re vonatkozóan 5,85 %, az 5 éves papír esetében 6,6 %. Egyértelműen magasabb hozammal kecsegtet tehát az inflációkövető papír, mint a korábbi sorozatok. Ráadásul a hozam teljes mértékben adómentes, ahogy az összes 2019.július 1. után kibocsátott állampapír esetében is igaz a mentesség.

Jó öreg szuperállampapír – versenyképes?

A Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) esetében fix, lépcsős kamatozásról beszélhetünk. A kamatszint az első félévben még csak 3,5 %, majd fokozatosan növekszik az 5. évre 6 %-ra. Ha a kamatok újrabefektetésétől eltekintünk, a 2019 nyarán debütáló szuperállampapír 5 év alatt összesen 24,75 %-os hozamot nyújt. Ez évente átlagosan 4,95 %. Jelenleg, ha a KSH 2021-es adatából indulunk ki, körülbelül az inflációt fedezi a MÁP+ hozama, azaz annyit érünk el vele, hogy a megtakarításunk megőrzi a reálértékét.

A legkönnyebben a hasonló időtáv miatt az 5 éves lejáratú PMÁP és a (kizárólag 5 éves lejárattal bíró) MÁP+.  Könnyen kiszámolhatjuk, hogy a szuperállampapír akkor hoz jobb, mint az inflációhoz kötött PMÁP, ha az infláció átlagosan 3,45 % alatti. (A MÁP+ hozamából kell kivonjuk a PMÁP kamatprémiumát). Az eredményhirdetéshez persze ismernünk kéne még 4 évre előre az inflációs adatokat, ami azért nem könnyű feladat. Annyi támpontunk lehet, hogy általában 5 % körül alakul az idei évre vonatkozó inflációs előrejelzés, ha a piaci szereplők és a jegybank prognózisait elemezzük.

Nem egyértelmű már a szuperállampapír előnye (www.shutterstock.com)

Az 5 évből 2 évben tehát megközelítőleg biztosan veri körülbelül 1,5-1,5%-kal a PMÁP a szuperállampapírt. Így már 13 %-os hozamot érhetünk el a prémium állampapírral 2 év alatt, és körülbelül még 12 %-ot kell a fennmaradó három évben, hogy lekörözze a MÁP+-t. Éves szinten ez mindösszesen (a kamatprémium levonása után) átlagosan 2,5 %-os inflációt jelent. Azt kellene tehát megtippelnünk nagyjából, hogy ezen érték alatt, vagy felett alakul 2023-ban, 2024-ben és 2025-ben az átlagos infláció.

Vannak más tényezők

Úgy tűnik tehát egyelőre, hogy minimum megfontolandó a ma debütáló új állampapír-sorozatból való vásárlás, ám érdemes minden tényezőt megvizsgálni. Mindkét típusú állampapír hozama adómentes tehát, és a forgalmazóhelyek is lefedik egymást; annyi különbséggel, hogy prémium állampapírt nem vehetünk fizikai formában a postákon, míg szuperállampapírt igen.

A visszaváltási kondíciókban azonban jelenleg nagy különbség van. A szuperállampapírt a megvásárlás napjától számított évfordulókon 5 munkanapig költségek nélkül visszaválthatjuk, az ezen kívüli részének az évben pedig a befektetésünk 99,75 %-ára vagyunk jogosultak. A PMÁP esetén azonban jellemzően 98 %-on váltják csak vissza idő előtti eladás esetén az állampapírjainkat, ami jelentős különbség. (A visszaváltási árfolyamok változhatnak, erről az Államadósság Kezelő Központ tesz közzé információt.)

Számít a Kincstár visszaváltási árfolyama is a döntésnél

Akkor most vegyek?

A fentiek alapján az már biztos, hogy egyáltalán nem jelenthető már ki a szuperállampapír feltétlen elsősége a lakossági állampapírok piacán. Bár lehetséges, hogy olyan alacsonyan sikerül majd tartani az inflációt, hogy a MÁP+ lesz a jobb befektetés, de egyre több jel mutat arra, hogy a Prémium Magyar Állampapír kecsegtethet szebb hozammal. Ráadásul ha tovább emelkedik az infláció, az is beépül – ha késve is – a kamatozásába.

Ha esetleg rögtön lépni szeretnénk, mind a 3 éves, mind az 5 éves PMÁP új sorozata a mai napon kerül kibocsátásra, az első kamatfizetés pedig 2023 márciusában várható. A szuperállampapír pedig továbbra is a hét minden hétköznapján megvásárolható, hiszen ebből folyamatos a kibocsátás.

https://www.allampapir.hu/allampapirok/PMAP