Reggeli Hírlevél 2021.05.19.
Belföld
BUX: Lassult az eddigi emelkedő tendencia
Az utóbbi napok intenzív emelkedése után várható volt, hogy a magyar részvényindex árfolyama produkál olyan napot is, ami nem a több százalékos emelkedésről szól. Tegnap ennek megfelelően stagnált a BUX, tette mindezt átlagos forgalom mellett. Szokásos módon az OTP részvények iránt volt a legnagyobb kereslet, ami nem is meglepő az utóbbi napok száguldását tekintve, és egyelőre az is kijelenthető, hogy az optimista hangulat továbbra is megvan a magyar piacon.
Nem tud erősödni a Richter a pozitív környezet ellenére
Hiába a BÉT utóbbi hetekben tapasztalható lendülete, a Richter egyelőre nem képes profitálni a kedvező hangulatból, amit jól mutat a tegnapi 0,12%-os csökkenés, és a 8385 forintos záróár is. A gyengélkedés fundamentális okai közé sorolható, hogy az eufóriában indult idei év lendületét gyorsan letörte a csalódást jelentő Q1-es jelentés, azóta nem képes magára találni az árfolyam. Technikai szempontból a 8300-8400 forintos szint kritikus támasz lehet, és egyelőre úgy tűnik, hogy képes megtartani a grafikont.
Megtorpant az OTP
Tegnap már nem láthattunk az OTP piacán olyan brutális emelkedést, ahogy az utóbbi napokban, ami a természetszerű lassulás mellett arra enged következtetni, hogy történt jó néhány profitrealizálás is. A 0,13%-os emelkedés, és a 15065 forintos záróár azonban azt mutatja, hogy még nem zárult le az emelkedő tendencia, így nem lenne meglepő, ha a hét következő napjaiban folytatódna az árfolyam növekedése, és akár a 16000 forintos árat is célba veheti a grafikon.
A 350-es szint egyelőre túl nagy falat a forintnak
Az utóbbi napok intenzív forinterősödése után nem meglepő módon lassult a hazai deviza szárnyalása. A 350 forintos szint az euróval szemben egyelőre túl nagy falatnak tűnik, és bár benézett alá a grafikon, tartósan nem sikerült áttörni. A kamatemelési várakozásokat azonban még tovább árazhatja a piac a következő napokban, így nem lenne meglepő, ha a jelenlegi elakadás csupán ideiglenes lenne, és középhosszú távon a 340-345-ös sávot venné célba a forint. Az euróval szemben 350,58-on, a dollárral szemben 286, 68-on áll a jegyzés.
Külföld
Kereste az irányt Európa, pirosban zárt Amerika
Kereste az irányt tegnap az európai piac: a DAX 0,03%-os mínuszban, 15 380,60 ponton, a CAC 40 0,17%-kos csökkenést leírva 6 355,11 ponton, az FTSE 100 pedig egy minimális, 0,02%-os emelkedést bemutatva 7 034,24 ponton fejezte be a keddet. A helyzet egy fokkal rosszabb volt az óceán túlsó partján: a Dow 34 065,20 ponton, 0,79%-os mínuszban zárt, az S&P 500 és a Nasdaq kompozit ezzel párhuzamosan pedig 0,83%-ot, valamint 0,68%-ot estek vissza, 4 128,25, illetve 13 220,81 ponton fejezték be a keddet. Japán és Kína nem teljesítettek jól az éjszaka folyamán, Hongkong azonban igen: bő egy órával a budapesti kereskedés megkezdése előtt a Nikkei 225 1,54%-os mínuszban, 27 969,00 ponton, a sanghaji kompozit 0,46%-kal a pirosban, 3 512,92 ponton, a Hang Seng pedig 1,58%-os pluszban, 28 589,00 ponton áll. Az amerikai indexek határidői kivétel nélkül a pirosban állnak: a Dow 0,39%-os, az S&P 500 0,40%-os, a Nasdaq kompozit határidő pedig 0,48%-os mínuszt szedett össze eddig. A VIX határidő értéke 22,40 pontot vesz fel, mely 1,06 ponttal magasabb, mint a VIX index tegnapi záróértéke.
Yellen magasabb adókat és erősebb szakszervezeteket szeretne
Janet Yellen, az USA pénzügyminisztere – korábban, 2014 és 2018 között a Fed elnöke – az Amerikai Kereskedelmi Kamara előtt megtartott tegnapi beszédében kijelentette, hogy az amerikai üzleti vezetőknek magasabb adókat kellene fizetniük, emellett a szakszervezetek erősítését, és a globális verseny útjában álló akadályok lebontását szorgalmazta. A három általa javasolt intézkedésből az első kettő a történelmi példákat tekintve szinte mindig ártott az üzleti tevékenységnek, ezért semmi jót nem érdemes várnunk tőlük: Suzanne Clark, a kamara elnök-vezérigazgatója válaszában ki is fejtette a fenntartásait a Yellen által felvázolt jövőképpel szemben. „A rendelkezésünkre álló adatok tisztán bizonyítják, hogy a javasolt adóemelések nagyban hátráltatnák az amerikai üzleti tevékenységet és végső soron az amerikai munkavállalók számára is előnytelen helyzetet teremtenének, most pedig egészen biztosan nincs itt annak az ideje, hogy a gazdasági újjáépülés útjába akadályokat görgessünk” – nyilatkozta Clark.
Tegnap jelentett a Walmart (WMT), a zöldben zárt az árfolyam
Budapesti idő szerint tegnap délután, még az amerikai kereskedés megkezdése előtt tette közzé negyedéves gyorsjelentését a legnagyobb amerikai kiskereskedelmi lánc – és egyben a világ legnagyobb árbevételű cége –, a Walmart. A jelentett részvényenkénti nyereség az 1,69 dolláros értékével közel 40%-kal felülteljesítette az elemzői várakozásokat, a nagyszerű eredménynek köszönhetően pedig az árfolyam 141,91 dolláron, 2,17%-os pluszban tudott zárni. A negyedéves jelentés közzétételét követő sajtótájékoztatón a vállalatvezetés kijelentette, hogy a Trump által kezdeményezett koronavírus segélyek és a Biden-adminisztráció által ledobott helikopterpénz jó hatással voltak az eredményeikre, mivel az emberek a bizonytalan időszak ellenére is a korábban megszokott szintnek megfelelően fizettek a boltjaikban. Érdekességként megjegyezték, hogy bár az élet kezd visszarázódni a normál kerékvágásba, az online bevásárlások aránya az első negyedév folyamán továbbra is 37%-kal emelkedett. A Zacks a részvényre vonatkozólag tartási, a Marketbeat pedig vételi javaslattal él, a Goldman Sachs által a tegnapi napon meghatározott célár 170 dolláron, több mint 20%-kal a tegnapi záróár fölött van.
Ma jelent a Cisco (CSCO), pozitívak az elemzői várakozások
Budapesti idő szerint ma éjszaka, az amerikai zárást követően teszi közzé első negyedéves jelentését a Cisco Systems kaliforniai székhelyű elektronikai konglomerátum, mely az utóbbi időben a hálózati hardverek és a telekommunikációs eszközök gyártása mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet a felhőalapú megoldások szolgáltatására. Az elemzői várakozások pozitívak, a konszenzusos várható részvényenkénti nyereség 74 cent lesz, mely enyhén jobb eredmény, mint a megelőző négy negyedév bármelyikéről jelentett EPS mutató. A részvény a tegnapi napot 0,02%-os mínuszban, 52,93 dolláron zárta, ezzel az eredménnyel azonban sikerült felülteljesítenie mindhárom legfontosabb amerikai részvényindexet. A Zacks a papír esetében tartási, a Marketbeat pedig vételi javaslattal él, az MKM Partners amerikai befektetési elemzőcég szerint 61 dolláron van a célár.