
Mi történt a héten a tőzsdén? – Rekordot döntött a BUX, az OTP szárnyalt, a Telekom zuhant
Történelmi magasságba emelkedett a Budapesti Értéktőzsde. A BUX index pénteken új rekordot döntött, miután a vezető részvények, az OTP és a Mol erőteljesen húzták fel az árfolyamokat. A heti forgalom megduplázódott, az OTP céláremeléseket kapott, a Richter új megállapodást jelentett be, a Telekom viszont gyengült. Mozgalmas volt a hét.
Történelmi csúcson zárt a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX pénteken 94 061,67 ponton zárt, ami új történelmi csúcsnak számít. Az index 2,02 százalékkal emelkedett az előző heti záráshoz képest, így jelentős erősödést könyvelhetett el a hazai piac.
A részvénypiac heti forgalma is megduplázódott. Az előző heti 42,01 milliárd forintról 84,99 milliárd forintra nőtt. A vezető részvények a Magyar Telekom kivételével erősödtek. Az OTP papírjai dominálták a kereskedést, közel 60 milliárdos forgalmukkal.
A részvények mozgásának heti elemzése
Az Equilor Befektetési Zrt. heti összefoglalójában kiemelte, a kereskedés során a várakozásoknak megfelelő számokat jelentett az OTP, a Mol is erős hetet zárt. A Richternek stratégiai licencmegállapodás határozta meg a hetet. A Magyar Telekomnál osztalékszelvény levágása befolyásolhatta a heti kereskedést. A BUX történelmi csúcson zárta a hét utolsó napját.
OTP: erős számok és céláremelés
Az OTP várakozásoknak megfelelő, 188,6 milliárd forintos első negyedéves nyereséget jelentett, amelyet jelentős, 135 milliárd forintos egyszeri tételek terheltek. Ezek nélkül a kiigazított nettó 298,6 milliárd forint lett volna, amely 23,7 százalékos sajáttőke-arányos megtérüléssel. A legnagyobb tétel az extraprofitadó volt. A bevételek 15,4 százalékkal nőttek 689,6 milliárd forintra, ami főként a hitelek volumenének köszönhető.
A menedzsment továbbra is optimista az idei kilátásokkal kapcsolatban, 9 százalékos hitelvolumen-növekedésre számítanak, a sajáttőke-arányos megtérülést pedig 23,5 százalékra várják. Az elemzők több céláremelést is bejelentettek a bank részvényére.
Az Autonomous Research 31 776 forintra emelte 31 053 forintról az OTP-részvényre vonatkozó célárát, az ajánlás változatlanul felülteljesítés. Az Oddo BHF 28 600 forintra emelte 21 785 forintról az OTP-re vonatkozó célárát, az ajánlást azonban felülteljesítésről semlegesre változtatta.
Mol: elemzői várakozásokat meghaladó eredmények
A Mol minden főbb eredménysoron felülteljesítette az elemzői várakozásokat. Erős első negyedévet zárt a Mol, a társaság minden főbb soron felülmúlta az elemzői várakozásokat. Az újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított EBITDA és EBIT is 16 százalékkal volt magasabb 2024 első negyedévéhez képest, míg a nettó eredmény 48 százalékkal múlta felül a tavalyi eredményt. A Molra is céláremelés érkezett. A Morgan Stanley 3 123 forintról 3 280 forintra emelte a Mol- részvényre vonatkozó célárát, az ajánlás változatlanul egyenlő súlyozás
Richter: stratégiai megállapodás, stabil emelkedés
A Richter Gedeon Nyrt. és az Adalvo Kft. a héten jelentette be, hogy stratégiai társfejlesztési és licencmegállapodást kötöttek a Semaglutide injekció globális fejlesztésére és értékesítésére. Ez az új megállapodás a krónikus testsúlycsökkentés kezelésére használt GLP-1 receptor agonista fejlesztésre vonatkozik. A megállapodás globális jogokra terjed ki, amelynek értelmében a két vállalat megosztja a fejlesztési költségeket és a nettó nyereséget egymás piacain. A részvény árfolyama ennek ellenére csak mérsékelten, 0,46 százalékkal emelkedett.
Magyar Telekom: gyengülés a héten
A vezető részvények közül egyedül a Magyar Telekom gyengült, 2,25 százalékkal 1 650 forintra. Az árfolyamra hatással volt az osztalékszelvény levágása.
A részvények árfolyama és forgalma a héten:
Általánosságban a részvények jól teljesítettek a héten. A Mol megtartotta a 3 ezer feletti árfolyamot. A Telekom volt egyedül, amely csökkent. A BUX forgalmának nagy részét az OTP hozta.
OTP: A héten az OTP árfolyama 2,55 százalékkal 26 950 forintra nőtt, 59,31 milliárd forintos heti forgalom mellett.
Mol: Az olajvállalat részvényei a héten 1,79 százalékkal 3 068 forintra erősödtek, heti forgalmuk meghaladta a 7,53 milliárd forintot.
Richter: 0,46 százalékkal 10 850 forintig erősödött, forgalma meghaladta a 6,93 milliárd forintot a héten.
Magyar Telekom: Az árfolyama a héten 2,25 százalékkal 1 650 forintra csökkent, heti forgalma 9,48 milliárd forint volt.
A BUX mellett a BUMIX is erősödött
A BUX történelmi csúcszárása mellett a kis és közepes részvényeket tömörítő BUMIX index is pozitívan zárta a hetet. Az index 1,84 százalékkal emelkedett, 8471,02 ponton zárva a pénteki kereskedést.
A BÉT 35. évfordulójának ünnepélyes kereskedés indítása
Az Equilor Befektetési Zrt. alapításának 35. évfordulója alkalmából ünnepélyes keretek között indította el a szerdai tőzsdei kereskedést Tóth Tibor, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezérigazgatója és Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az Equilor a BÉT egyik alapítójaként a legrégebbi független hazai befektetési szolgáltató, az elmúlt 35 év alatt számos magyar vállalkozás tőkebevonását segítette elő – írta összefoglalójában az Equilor.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock