2025 január 11

Jól bírja a magyar piac a nyomást

Az elmúlt napokban erőteljesebb esés bontakozott ki a nemzetközi piacokon. Az Evergrande fizetésképtelenséghez közelítő helyzete, az amerikai állampapírhozamok emelkedése, valamint az inflációs és kamatemelési félelmek mind a kockázatkerülés növekedésének irányába hatottak. Az általános hangulatromlást szinte minden tőzsde megérzi valamilyen mértékben. A magyar tőzsdeindex, a közelmúltban történelmi csúcsra érő BUX azonban meglehetősen ellenálló a negatív hangulatban.

Erősödő Mol, stabil OTP

A BUX index értékének fő összetevői az OTP, a Mol és a Richter árfolyamának alakulása. Bár utóbbi nem muzsikál jól az elmúlt hetekben, mióta visszatért a 9000 forintos szint alá, előbbi kettő elegendőnek bizonyult a magyar tőzsde jó teljesítményének fenntartásához.

Az OTP május eleje óta tartó szárnyalása ugyanis még nem tört meg jelentősebben, és továbbra is néhány 100 pontra tartózkodik a bankrészvény a történelmi csúcsaitól. Bár korrekciót most láthatunk, a pénzintézet mögötti erős fundamentumok elég jelentősnek tűnnek a negatív kinti hangulat ellentételezéséhez.

A Mol pedig igazi üstökösként emelkedik, mióta sikerült leküzdenie a sokáig akadályul szolgáló sávtetőt. A vállalat számára pozitív külső környezet (olajárak és finomítói marzsok emelkedése) miatti árfolyamemelkedés már nem sokkal a járvány előtti szintekhez közelítik az olajmulti részvényeinek értékét. Érdemes azonban lassan a technikai túlvettségre is figyelni a Mol esetében.

Szárnyal a Mol (www.investing.com)

Mi lehet az ok?

Felmerülhet, hogy mi lehet az alapvető oka annak, hogy a BUX úgy tűnik, egyelőre sikeresen kimaradt a korrekcióból. Elsősorban a pozitívabb országspecifikus tényezőket érdemes kiemelni, mint a vártnál hamarabb bekövetkező gazdasági talpra állás, valamint a Moody’s nemrég meghozott döntése Magyarország felminősítéséről. Jó hír lehet a napokban megjelent hír is az EU-s pénzekkel kapcsolatos viták várhatóan pozitív kimeneteléről.

Járvány előtti szinten a magyar gazdaság – ez is segíti a tőzsdét

Emellett a BUX jóval lassabb tempóban érte el járvány előtti szintjeit, mint a nyugati tőzsdeindexek. Így a befektetők alulértékeltebbnek láthatják a BÉT-en jegyzett nagyobb részvényeket, mint a rekord szinten magas árazáson forgó tengerentúli papírokat. Természetesen nem kérdés, hogy egy nagyobb tőzsdei korrekció a BUX-ot is magával rántaná, azonban a jelenlegi rezisztencia a negatív hangulatra igen pozitív képet ad a magyar tőzsdeindexről.

A szerző Mol részvényekkel rendelkezik.