2025 szeptember 29

Forradalom a Nyugat-Balkánon – A 4iG és az Ericsson építené a régió első önálló 5G hálózatát

A 4iG és az Ericsson együtt építheti meg Észak-Macedónia első önálló 5G hálózatát. A tervek szerint 2026-ban indulhat az első városban, 2030-ra minden városban elérhető lesz, 2032-re pedig minden állampolgár számára biztosítanak legalább 100 Mbps sebességű internetet.

Mérföldkőhöz érkezett a 4iG Csoport balkáni terjeszkedése: a vállalat leánycége, a One Macedonia és az Ericsson Telecommunications Macedonia nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a Nyugat-Balkán egyik első önálló (Standalone, SA) 5G mobilhálózatának megvalósításáról. A zöldmezős beruházás teljesen új alapokra építené a digitális infrastruktúrát, európai szabványoknak megfelelően– jelent meg a szándéknyilatkozatról szóló közlemény a Budapesti Értéktőzsde oldalán.

Új szintre lép a 4iG balkáni stratégiája

A 4iG vállalat közleménye szerint az Ericsson a projektben a teljes folyamatban részt vesz. A hálózat tervezésétől kezdve a berendezések szállításán át egészen az üzembe helyezésig. Ez a partnerség mérföldkő a 4iG észak-macedóniai terveiben, hiszen megerősíti a cégcsoport hosszú távú elkötelezettségét az európai digitális és biztonsági standardoknak megfelelő fejlesztések mellett.

A beruházás révén a One Macedonia közelebb kerül fő céljához. Észak-Macedónia vezető távközlési szolgáltatójává válni.

Zöldmezős 5G SA hálózat a legfejlettebb architektúrával

Az új 5G SA (Standalone) hálózat teljesen az alapoktól épülne ki, a legmodernebb architektúrával. A teljes kiépítés zöldmezős beruházásként valósulhat meg. Rádiós hozzáférési hálózat (RAN) és törzshálózati (core) komponensek. Korszerű, nagy megbízhatóságú és biztonságos infrastruktúra biztosítja majd a szolgáltatásokat.

Az SA technológia jelentősen eltér a korábbi, úgynevezett „non-standalone” 5G megoldásoktól. Teljes mértékben önálló, új generációs hálózati felépítésről van szó, amely gyorsabb, stabilabb és sokoldalúbb szolgáltatásokat tesz lehetővé.

Konkrét ütemterv 2032-ig

A One Macedonia ambiciózus célt tűzött ki a hálózat kiépítésére. Az elkövetkező hét éven belül a 100 Mbps sebesség elérése a cél.

A One Macedonia terve, hogy 2026 végéig legalább egy városban elindítja az új 5G SA hálózat szolgáltatásait, majd 2028-ig a főbb közlekedési útvonalak mentén kiterjesztik azt. A cél, hogy a SA 5G szolgáltatás valamennyi városban elérhető legyen 2030-ra, valamint minden állampolgár számára rendelkezésre álljon legalább 100 Mbps sebesség 2032-re

Ez a menetrend szorosan illeszkedik az Európai Unió digitális stratégiájához, amely célként tűzte ki a nagysebességű, biztonságos internetelérés széles körű biztosítását.

Spektrumtender kulcslépés az indulás előtt

A One Macedonia és az Ericsson közötti együttműködés a nemzeti frekvenciaspektrum-tender lezárását követően kezdődhet meg, amelyen a 4iG Csoport helyi leányvállalata egyedüli ajánlattevőként indult. A pályázat eredményhirdetése november elejére várható, így a partnerség stratégiailag kulcsfontosságú időszakban indulhat el.

A tender lezárása után indulhat el ténylegesen az Ericsson és a One Macedonia közös projektje.

Mit jelent ez a régió számára?

Digitális felzárkózást. Észak-Macedónia a Nyugat-Balkán egyik első országaként indíthat önálló 5G SA hálózatot. A fejlett infrastruktúra előnyhöz juttathatja az országot a külföldi befektetésekért folyó versenyben. A lakosságnak nagy előrelépést jelent a stabil, gyors és biztonságos internet a mindennapi használatra és ipari alkalmazásokhoz. A 4iG stratégiai pozíciója erősödik a Nyugat-Balkán távközlési piacán.

Címlapkép forrása: 4iG

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.