
Stabilitás az eurózónában – Ismét bizalmat kapott Paschal Donohoe
Paschal Donohoe harmadszor is bizalmat kapott az eurócsoport élére, így újabb két és fél évig vezeti az eurót használó uniós országok gazdaságpolitikáját összehangoló testületet. A volt ír pénzügyminiszter célja, hogy tovább erősítse a valutaövezet ellenállóképességét és versenyképességét, különös figyelemmel a bankunióra, a digitális euróra és a tőkepiaci integrációra.

Donohoe vezeti tovább az eurót használó országokat. Harmadszor is bizalmat szavaztak. Forrás: EU
Paschal Donohoe marad az eurócsoport elnöke, újabb mandátumot kapott az ír pénzügyminiszter
Harmadszor is megválasztották Paschal Donohoe-t az eurócsoport élére, így újabb két és fél évig vezetheti az eurót használó országok gazdaságpolitikáját koordináló szervezetet. Az eurócsoport tagállamainak pénzügyminiszterei hétfőn, brüsszeli tanácskozásukon harmadszorra is elnökké választották az ír Paschal Donohoe-t. A közös fizetőeszközt, az eurót használó 21 uniós tagországot tömörítő szervezetben egyszerű többséggel szavaztak az új vezetőről, akinek mandátuma július 13-án kezdődik, és két és fél évig tart majd – jelent meg a hír az elnök választásról az EU oldalán.
A hétfői tájékoztatás szerint mandátumának megerősítését követően Paschal Donohoe köszöntetét fejezte ki az eurócsoport tagjainak, kiemelte, hogy a jelentős geopolitikai változásokkal szemben az euróövezet nagyon ellenállónak bizonyul.
Paschal Donohoe továbbra is elkötelezett a kitűzött célok elérésében
„Az lesz a feladatom, hogy tovább erősítsem a közös uniós valuta övezetét, és kézzelfogható előrelépést segítsek elő a következő megbízatásom során a költségvetési koordinációtól a tőkepiaci unión, valamint a digitális eurón át a bankunióig” – fogalmazott.
Az erősebb és versenyképesebb euróövezet megerősíti az euró nemzetközi szerepét, tovább erősíti a térség ellenállóképességét és a jólétet a polgárok javára – tette hozzá.
A megbízás során a vezető euróövezet ellenállóképességében elért erdményét méltatták.. Kitűzött cél a jövőben a digitális euró, a bankunió és a tőkepiaci unió erősítése.
„Az euróövezet jelentős geopolitikai kihívásokkal szemben is ellenállónak bizonyult. Feladatom, hogy tovább mélyítsem az együttműködést a költségvetési koordinációtól a digitális pénzügyi rendszerekig” – fogalmazott Donohoe az újraválasztása után.
Mi az eurócsoport?
Az eurócsoport az első ülését 1998 júniusában tartotta Luxemburgban. Az eurócsoport első elnöke Jean-Claude Juncker korábbi luxemburgi miniszterelnök, az Európai Bizottság előző elnöke volt. Utódjai Paschal Donohoe-t megelőzően Jeroen Dijsselbloem, korábbi holland szociáldemokrata elnök, valamint Mário Centeno voltak. A formáció az euróövezetbe tartozó uniós tagállamok gazdaságpolitikáinak szoros összehangolására összpontosít. Az eurócsoport az eurót hivatalos fizetőeszközként használó országok gazdasági irányító testülete.
Tagjai havonta egyszer tanácskoznak, rendszerint az európai uniós tagországok gazdasági és pénzügyminiszterei ülésének előestéjén.
Feladatai közé tartozik az euróövezeti országok gazdaságpolitikájának összehangolása, a bankunió és a költségvetési szabályok fejlesztése.
Az eurócsoport országai közé az Európai Unió azon tagállamai tartoznak, amelyek bevezették az eurót mint hivatalos fizetőeszközt. Az euróövezet tagjai 2025-ben 21 ország volt. A tagországok: Ausztria, Belgium, Ciprus, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország. Horvátország pedig 2023. január 1-jén csatlakozott.
Címlapkép forrása: Európai Bizottság
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.