2025 április 19

Júniustól indul a Jedlik Ányos Program – Megnyílik a biogázprojektek előtt a 40 milliárdos kapu

Júniustól új lendületet kaphat a hazai zöldenergia-termelés. Elindul a 40 milliárd forintos keretösszegű pályázat, amely a biogáz- és biometán-előállítást támogatja. A Jedlik Ányos Energetikai Program keretében a KKV-k és nagyvállalatok is részesülhetnek akár 65 százalékos vissza nem térítendő támogatásban.

Júniustól nyílik meg a Jedlik Ányos Energetikai Program biogáz- és biometán-termelés ösztönzését segítő, 40 milliárd forint keretösszegű pályázata. A pályázatok benyújtása augusztusban kezdődhet meg – jelentette be Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.

A keretösszegből 18 milliárd forint a kis- és középvállalkozásoknak, a fennmaradó rész pedig nagyvállalatok használhatják fel. A támogatás célja, hogy ösztönözze a biogáz és biometán előállítását különböző hulladékforrásokból. A megtisztított biogázzal a hazai földgázfogyasztás egy része kiváltható, amivel tovább erősíthető Magyarország energiafüggetlensége.

„A programot társadalmi véleményezésre hirdették meg, a pályázatokat a tervek szerint augusztustól lehet majd beadni” – említette az államtitkár. A biogáz-előállítással kapcsolatos bármilyen tevékenységi elemre lehet pályázni, a megítélt támogatási összeget például a megtisztított biometán a központi gázhálózatba történő betáplálására, illetve a csatlakozási költségek elszámolására egyaránt fel lehet majd használni.

Akár 65 százalékos vissza nem térítendő támogatás járhat a biogáz pályázatokra

Az európai uniós szabályok alapján a vállalkozások méretétől függően akár 65 százalékos vissza nem térítendő támogatás is adható a projektekre. A támogatás a gáz megtisztításától kezdve a központi gázhálózatra való csatlakozás költségeinek elszámolásáig számos célra felhasználható.

Hulladékból földgáz az új mezőgazdasági potenciál Magyarországon

Steiner Attila szerint Magyarország mezőgazdasági adottságai kiválóak a biogáz termeléséhez. A hazai agrárhulladék, szennyvíziszap és kommunális biohulladék jelentős mennyiségű energiává alakítható. A cél, hogy a jelenlegi évi 200 millió köbméter biogáztermelést 2030-ra megháromszorozzák.

Az államtitkár beszélt a geotermális energia jövőjéről is. A kutatási engedélyek megszerzése egyszerűbb lesz, a költséges fúrásokhoz pedig új támogatási programot készít elő a minisztérium.

Steiner Attila a napenergia terjedéséről is beszélt. Magyarország a villamosenergia-termelésének negyedét a napenergiából fedezi, amivel az elsők között van a világon, és olyan, jobb adottságokkal rendelkező országokat is megelőz, mint Görögország.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Unsplash

Legnézettebb Tartalmak