2025 április 05

Most 7,5 millió forint járhat – Új pályázat indul szellemi tulajdon védelmére

Akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást is kaphatnak a hazai vállalkozások, kutatóhelyek vagy magánszemélyek szellemi tulajdonuk jogi védelmére. Az NKFI Hivatal új pályázata nemcsak a hatósági díjakat, de a tanácsadói és ügyvivői költségeket is fedezheti – érdemes időben lépni.

 

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette azt az iparjogvédelmi pályázatát, amely akár 7,5 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást biztosít a hazai innovátoroknak. Az ötszáz millió forintos keretösszegből elsősorban a szabadalmi és védjegyoltalmi eljárások költségeit lehet fedezni, de tanácsadói és ügyvivői szolgáltatások is finanszírozhatók – jelent meg a támogatásról szóló hír a hivatal oldalán. 

A támogatás célja, hogy ösztönözze a magyar vállalkozásokat, egyetemeket és egyéni feltalálókat, hogy aktívan gondoskodjanak szellemi tulajdonuk jogi védelméről, itthon és nemzetközi szinten egyaránt.

 

Már most látványos az eredmény

  • 35 százalékkal nőtt a szabadalmi bejelentések száma az elmúlt évben.

  • A felsőoktatási intézmények 143 bejelentést tettek – kétszer annyit, mint egy évvel korábban.

  • Ez hétszeres növekedést jelent az öt évvel ezelőtti szinthez képest.

 

A támogatás széles körnek szól

 

A kiírás célja, hogy ne csak a nagyvállalatok, hanem a mikrovállalkozások, sőt magánszemélyek is élhessenek az oltalomszerzés lehetőségével – például egy új termék, technológia vagy márkanév jogi védelme érdekében.

A Neumann János Program egyik fontos célkitűzése, hogy nőjön a hazai és nemzetközi szabadalmi aktivitás. A pályázat ezért egyedülálló módon támogatja azokat a döntési pontokat, ahol a szellemi tulajdon védelme különösen költséges – például nemzetközi PCT bejelentéseknél a Visegrádi Szabadalmi Intézet vagy az Európai Szabadalmi Hivatal is kijelölhető kutatóhatóságként.

 

A fejlesztés és az ötlet levédése is fontos

 

Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke szerint a szellemi tulajdon stratégiai kezelése az innovációs siker egyik kulcsa. Tudatosítással, oktatással és célzott támogatással segítik a hazai szereplőket, hogy ne csak fejlesszenek, hanem meg is védjék azt, amit létrehoztak.

Szabados Zsuzsa, az NKFI Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a védelem tudatos alkalmazása segíthet az ötletekből valós gazdasági előnyt kovácsolni.

 

Hol és hogyan lehet jelentkezni?

 

A támogatás pályázatának részletes leírása és a jelentkezési lehetőség az NKFI Hivatal honlapján érhető el. Aki komolyan gondolja az innovációt, annak érdemes kihasználni ezt a támogatást.

Címlapkép forrása: Unsplash

Legnézettebb Tartalmak