Orbán Viktor is reagált a brutális kamatesőre! – Mi lesz ezzel a pénzzel?
Több száz milliárd forint érkezik az állampapír-tulajdonosok számláira- jelentette be Orbán Viktor a „kamatesőt” a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A kormány szerint ez a hatalmas összeg fellendítheti a gazdaságot, de kérdés, hogy a lakosság mire költi el ezt a pénzt. Elköltik vagy visszaforgatják a pénzt?
Óriási állampapír-kamatkifizetést jelentett be, amely szerinte jelentősen fellendítheti a magyar gazdaságot. A miniszterelnök elmondta, hogy februárban összesen 469 milliárd forintot kapnak a lakossági állampapírokba fektetők, amelyet „kamatesőnek” nevezett – jelentette be a miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! műsorában pénteken.
A hatalmas összeg egy részét már kifizette a Magyar Államkincstár:
- A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) 2025/I, 2026/J és 2030/I sorozata után 215,8 milliárd forint került a befektetők számláira.
- A 2029/I állampapír után pénteken 94,9 milliárdot, vasárnap 52,1 milliárdot, hétfőn pedig 106,2 milliárdot utalnak.
A miniszterelnök szerint ez a pénz mozgásba hozhatja a gazdaságot, mivel a befektetők vagy elköltik, vagy megtakarításba forgatják, ami további gazdasági élénkülést generálhat.
A „kamateső” hatása a fogyasztásra
Orbán Viktor arra is rámutatott, hogy a gazdaság jövője nemcsak a kormányzati intézkedéseken, hanem a lakosság fogyasztási döntésein múlik. Úgy fogalmazott, hogy „nem a kormány, hanem a háziasszonyok döntik el, hogyan megy a gazdaság”, utalva arra, hogy a háztartások óvatossága vagy költekezése határozza meg a gazdasági növekedést.
A tavalyi évben az emberek inkább spóroltak, visszafogták a fogyasztást, ami gyengítette a gazdasági teljesítményt. Most azonban a kormány úgy látja, hogy a jelentős állampapír-kamatkifizetések és új gazdasági programok hatására megindulhat a növekedés.
Inflációs rekord miatt kimagasló kamatok
A magas kifizetések hátterében a Prémium Magyar Állampapírok inflációhoz kötött hozamai állnak, amelyek a 2023-as infláció miatt kiemelkedő szintre emelkedtek:
- PMÁP 2025/I: 19%
- PMÁP 2026/J: 18,35%
- PMÁP 2030/I: 19,1%
Ezek után a magas kamatok után kiemelkedő összegeket kapnak a befektetők, ami jelentős hatással lehet a fogyasztás alakulására.
A vagyonosabb befektetők és a gazdaság élénkítése
A kifizetések nagysága miatt kulcskérdés, hogy a befektetők mennyit forgatnak vissza a gazdaságba. A statisztikák szerint mintegy tizenegyezer befektetőnek van legalább százmillió forintnyi állampapírja, akik a teljes állomány közel egynegyedét birtokolják.
A kormányzati várakozások szerint, ha a kisebb és nagyobb befektetők egyaránt fogyasztásra fordítják a pénzt, az a gazdaság számára jelentős hajtóerőt jelenthet. A kérdés azonban az, hogy a vagyonosabb réteg mennyire költi el ezt az összeget. Esetleg újabb megtakarításokat eszközöl.
Orbán szerint a nemzetközi helyzet hatással lesz az ország gazdaságára
A miniszterelnök beszédében a nemzetközi helyzetet is elemezte, és kifejtette, hogy a kormány az amerikai választások után tervezte meg a 2024-es költségvetést, mert szerinte Donald Trump békét hozhat Európának, ami gazdasági fellendülést eredményezhet.
Eközben Európától és Brüsszeltől nem várható pozitív gazdasági hatás, mivel szerinte a nyugati országok nem tudják csökkenteni az energiaárakat, ami akadályozza a növekedést.
A következő hónapokban kiderül, hogy a gigantikus állampapír-kamatkifizetések valóban beindítják-e a gazdaságot, vagy a megtakarítások továbbra is nagyobb szerepet kapnak a fogyasztással szemben.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock