Lejtőn gurul a Michelin – Amerikai befektetésekkel fékezné a visszaesést
Gyengébb pénzügyi eredményeket produkált tavaly a Michelin. Az európai kereslet visszaesése és a kereskedelmi vámok hatása miatt a cég gyorsítja amerikai gyártási kapacitásainak bővítését, miközben fenntartja európai jelenlétét.
A francia Michelin csoport, a világ egyik vezető gumiabroncsgyártója tavaly csökkenő bevétellel és működési eredménnyel zárta az évet. A vállalat honlapján közzétett adatok szerint 2023-ban az adózott eredmény 4,9 százalékkal, 1,890 milliárd euróra esett vissza az előző évi 1,983 milliárd euróról – számolt be a vállalat új terveiről és a bevételről a Reuters.
Bevételcsökkenés és elemzői várakozások
A Michelin teljes éves bevétele 4,1 százalékkal, 27,193 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbi 28,343 milliárd euróról. Az elemzők kisebb visszaesést vártak, és 27,16 milliárd eurós bevételt prognosztizáltak. A gumiabroncsok értékesítéséből származó bevételek 5,1 százalékkal csökkentek, árfolyamváltozások nélkül ez az érték 3,1 százalékos csökkenést jelentett.
Üzemi eredmény és készpénzállomány alakulása
A cég alaptevékenységéből származó üzemi eredmény 3,378 milliárd euróra esett vissza a 2023-as 3,572 milliárd euróról. De ez az összeg így is meghaladta az elemzők által becsült 3,34 milliárd eurót. A szabad cash flow azonban jelentősen, 2,23 milliárd euróra zsugorodott az előző évi 3,01 milliárd euróról.
Részvényesi osztalék és jövőbeli kilátások
A tavalyi eredmények alapján a Michelin részvényenként 1,38 eurós osztalékot fizet.Ez elmarad a szakértők által becsült 1,47 eurótól. A cég pénzügyi teljesítménye a globális piaci kihívásokkal és a kereslet csökkenésével is összefügghet. A vállalat továbbra is arra számít, hogy szegmensének állandó árfolyamon számított működési bevétele nő. Több mint 1,7 milliárd eurós szabad cash flow-t generálna 2025-re a felvásárlások előtt.
Michelin beruházások és amerikai stratégiaváltás
A Michelin vezérigazgató-helyettese, Yves Chapot bejelentette, hogy a vállalat az Egyesült Államokban történő beruházások felgyorsítását tervezi a kereskedelmi vámok hatásának csökkentése érdekében. A 35 amerikai telephely termelésének felfuttatásával a vállalat célja, hogy 2024-ben az amerikai kereslet több mint 70 százalékát helyben elégítse ki. Chapot hangsúlyozta, hogy ez nem befolyásolja az európai beruházásokat.
Kihívások az európai piacon
Az új személygépkocsik és teherautók európai értékesítésének lassulása hozzájárult a Michelin teljes éves értékesítési volumenének 5,1 százalékos csökkenéséhez. Az új személygépkocsikhoz és kishaszonjárművekhez szánt gumiabroncsok eladása 7 százalékkal esett vissza Európában, mivel a fogyasztók elhalasztották vásárlásaikat a villamosítás körüli bizonytalanság miatt. A csökkenéshez hozzájárult, hogy egyes országok – különösen Németország – csökkentették az elektromos járművek támogatását. A vállalat szerint az eredeti berendezések üzletágának visszaesése és az összességében nyomott piaci környezet is szerepet játszott az eredmények alakulásában.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock