A söróriás válságban? – Kínai befektetés miatt milliárdos bukta, de van fény az alagút végén
A világ második legnagyobb sörgyártója, a Heineken, komoly veszteségeket szenvedett el egy kínai befektetés miatt, ami milliárdos leíráshoz vezetett. Ennek ellenére a részvények szárnyalnak, a vállalat pedig optimista a jövőt illetően. Vajon sikerül kilábalniuk a válságból?
A világ második legnagyobb sörgyártója, a Heineken, jelentős profitcsökkenésről és mérsékelt bevételcsökkenésről számolt be a 2023-as évre vonatkozóan. A társaság honlapján közzétett pénzügyi adatok alapján az adózott eredmény 57,6%-kal, 978 millió euróra esett vissza az előző évi 2,3 milliárd euróról. A profitcsökkenés hátterében egy egyszeri, 875 millió eurós leírás áll, amely egy kínai befektetéshez kapcsolódik – jelentette meg az éves beszámolóját a söróriás szerdán.
Bevételek és működési eredmények
A Heineken éves bevétele 1,2 százalékkal csökkent, 35,96 milliárd euróra az előző évi 36,38 milliárd euróról. Ugyanakkor az egyszeri tételek és az értékcsökkenési leírás (BEIA) előtti organikus nettó bevételnövekedés 5%-os emelkedést mutatott, elérve a 36,08 milliárd eurót. A működési eredmény 8,9 százalékkal, 3,52 milliárd euróra nőtt, ami felülmúlta az elemzők által várt 5,3 százalékos növekedést.
Regionális söreladások
A teljes söreladás organikusan az alábbi módon változott:
- Európában: 0,3 százalékos növekedés volt, Az eladásból származó bevétel 76,6 milliárd euróra nőtt.
- Észak- és Dél-Amerikában: 0,8 százalékos növekedéssel, 89,3 milliárd euróra.
- Afrikában és a Közel-Keleten: 3,1 százalékos növekedéssel, 29,5 milliárd euróra nőtt.
- Ázsiában és a csendes-óceáni térségben: 4,4 százalékos növekedéssel, 45,3 milliárd euró lett a bevétel.
Részvényárfolyam és jövőbeni kilátások
A Heineken részvényei 12 százalékkal emelkedtek szerdán, mivel a holland sörgyár további növekedést jósolt jövőre. A vállalat 2024-ben az előrejelzéseket felülmúló profitot ért el, és bejelentette egy 1,5 milliárd eurós részvény-visszavásárlási program elindítását. Ez a program két évre szól, és a Heineken további 4-8 százalékos üzemi nyereségnövekedést jósol 2025-re.
A világ második legnagyobb sörgyártójának részvényei 1989 óta a legnagyobb egynapos nyereséget érték el, miután 8,3 százalékos éves organikus működési nyereségről számoltak be. Ez felülmúlta az elemzők 5,3 százalékos előrejelzését, és akár 8 százalékkal is meghaladta a társaság saját várakozásait. Bár a részvények július óta lefelé mozogtak, az erős pénzügyi teljesítmény fordulatot hozott a piaci megítélésben.
Osztalék és részvény-visszavásárlás
A társaság igazgatósága részvényenként 1,86 eurós osztalék kifizetésére tett javaslatot, amely magasabb az egy évvel korábbi 1,73 eurónál. Emellett a vállalat egy legfeljebb 1,5 milliárd eurós, kétéves részvény-visszavásárlási programot is jóváhagyott.
Mi a helyzet a Heineken-nel Magyarországon?
A Heineken globálisan több mint 190 országban értékesíti termékeit, és Magyarországon is két sörgyárat üzemeltet Sopronban és Martfűn.
A vállalat pénzügyi jelentései azt mutatják, hogy bár a profit jelentős mértékben csökkent, a működési eredmények és a bevételi növekedés bizonyos területeken továbbra is pozitív tendenciát mutat. A következő években kulcsfontosságú lesz a Heineken számára a költségoptimalizálás és a nemzetközi piacok növekedési lehetőségeinek kiaknázása.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock