2025 február 11

Vámháború kezdődik? Az Unió ellenlépéseket fontolgat

Brüsszel értetlenül áll az amerikai vámok előtt és ellenintézkedéseket fontolgat. Az intézkedés nemcsak a kereskedelemben okoz kárt, hanem az amerikai fogyasztók és vállalkozások költségeit is növeli.

Az Európai Unió nem érti, hogy az Egyesült Államok miért vetett ki 25 százalékos vámot az uniós termékekre, hiszen ez gazdasági szempontból kontraproduktív hatásokat eredményezhet – mondta Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa Strasbourgban- számolt be hírről a Reuters.

A politikus szerint az intézkedés elsősorban az amerikai fogyasztókat és vállalkozásokat sújtja, hiszen megnöveli a költségeiket és fokozza az inflációt. Sefcovic hangsúlyozta: az ilyen vámintézkedések a globális gazdasági stabilitást is veszélyeztetik.

Az EU válaszlépéseket tervez a vám bevezetésével kapcsolatosan

Brüsszel nem hagyja válasz nélkül az intézkedést – jelentette ki Sefcovic. Az Európai Bizottság határozott és arányos ellenintézkedések kidolgozását tervezi annak érdekében, hogy megvédje az uniós vállalkozásokat, munkavállalókat és fogyasztókat.

„Bár elkötelezettek vagyunk a tárgyalások és az építő párbeszéd mellett, ha szükséges, meg fogjuk védeni iparunkat és piacunkat” – mondta az uniós biztos.

Az EU határvédelmi intézkedéseket is fontolgat

A vita során László András, a Fidesz európai parlamenti képviselője arról beszélt, hogy az amerikai vámok bevezetése egyértelmű üzenetet küldött a világ számára: a gazdasági nyomásgyakorlás hatékony eszköz lehet az együttműködés kikényszerítésére.

Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok példája követendő lehet Európa számára a határvédelem terén is. Véleménye szerint az unió migrációs paktuma kudarcot vallott. Az EU-nak is gazdasági nyomásgyakorlást kellene alkalmaznia azon országokkal szemben, amelyek nem hajlandók visszafogadni az illegális bevándorlókat.

Mi várható a vámháború folytatásában?

Az EU és az Egyesült Államok közötti gazdasági konfliktus egyelőre a vámok szintjén marad. De ha a két fél nem talál gyorsan kompromisszumot, akár szélesebb kereskedelmi háború is kialakulhat.

Brüsszel továbbra is nyitott a párbeszédre, de Sefcovic kijelentései egyértelművé tették. Ha Washington nem módosít álláspontján, az EU készen áll arra, hogy saját gazdasági érdekeit védje, akár megtorló intézkedésekkel is.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock