2025 február 11

Nyugdíjemelés, babaváró, Munkáshitel támogatások – Mit hoz a 2025-ös költségvetés?

A 2025-ös költségvetés célja a gazdaság fejlesztése, a családok, nyugdíjasok és fiatalok támogatása. Emelkednek a nyugdíjak, bővülnek a családtámogatások, és elindul a kamatmentes Munkáshitel-program.

A 2025-ös költségvetés kiemelt célja a gazdaság fejlesztése, valamint a családok, nyugdíjasok, fiatalok és a magyar kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) támogatása – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Állampapírkamat-kifizetések és költségvetési egyensúly

Az év elején több mint 800 ezer ember részesül állampapírkamat-kifizetésben, ami 2025-ben összesen 1700 milliárd forintot jelent. A kormány mindezt a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása mellett, a hiány és az államadósság csökkentésével kívánja megvalósítani. A januári adatok szerint az államháztartás központi alrendszere 67,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ezen belül a központi költségvetés 166,1 milliárd forintos hiányt mutatott, míg a társadalombiztosítás és az állami pénzalapok többletet értek el.

Nyugdíjak, egészségügy és családtámogatás

2025-től a nyugdíjasok több pénzből gazdálkodhatnak, mivel a kormány 3,2 százalékos nyugdíjemelést hajtott végre. Ez az emelés januárban 499,2 milliárd forintos nyugellátási kifizetést eredményezett. Az egészségügy terén is növekedtek a források. A gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek meghaladták az előző évit, összesen 224,4 milliárd forintos kifizetéssel.

A családtámogatási programok tovább erősödnek. Januárban 21,6 milliárd forintot fordítottak babaváró támogatásokra, ami 3,4 milliárd forinttal haladja meg az egy évvel korábbit. A kormány szerint a családbarát intézkedéseknek köszönhetően 2010 óta több mint 200 ezer gyermekkel több született, mint a reformok nélkül született volna.

Fiatalok támogatása és Munkáshitel-program

A fiatal munkavállalók életkezdését az új Munkáshitel-program segíti, amely akár 4 millió forint össezget jelent. A hitel szabadon felhasználható, kamatmentes hitelt biztosít állami kezességvállalás mellett. A programra 2025-ben összesen 10,5 milliárd forintos keretet különít el a kormány.

A költségvetés célja a gazdasági stabilitás biztosítása és a lakosság támogatása, miközben a kormány továbbra is elkötelezett a hiánycsökkentés és az államadósság mérséklése mellett.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock