Szantorini veszélyben – Épületek veszélyben, tömeges evakuálás zajlik
Földrengések sorozata okoz pánikot a világhírű szigeten. Több száz rengés kényszeríti menekülésre az embereket. Szantorini a folyamatos földrengések miatt veszélyben van.
Szantorini szigetén egyre súlyosbodó földrengéshullám kényszerítette a helyieket és a turistákat arra, hogy elhagyják a területet. Kedden több száz ember menekült el a szigetről kompokon és repülőkön Athénba, miután az elmúlt napokban megszaporodtak a rengések – számolt be a katasztrófáról a Reuters.
Fokozódó szeizmikus aktivitás az Égei-tenger térségében
A rengések Szantorini és Amorgos vulkanikus szigetei között zajlanak, az Athéni Geodinamikai Intézet legfrissebb adatai szerint egy 4,9-es erősségű földrengést is regisztráltak. A hatóságok péntekig bezárták az iskolákat Szantorinin és a környező kis szigeteken, köztük Ioson, Amorgoson és Anafin.
Káosz és menekülés a szigeten
A helyi lakosok és munkások százai siettek a kikötőkbe kedd hajnalban, hogy elhagyják a térséget. A Szantorini és Athén közötti járatok megteltek, az Aegean Airlines szerint hétfő óta várhatóan 2500-2700 ember repült ki a szigetről. A nyári szezonban turisták százezrei látogatják a szigetet, de jelenleg csendesebb időszak van.
Vészhelyzeti intézkedések és hatósági reakció
A szeizmológusok szerint az intenzív földrengések napokig vagy akár hetekig is eltarthatnak, ezért a helyi hatóságok vészhelyzeti elhelyezési tervet készítettek. Nyolc különböző helyszínt jelöltek ki, ahol menedékhelyeket biztosítanak a lakosságnak. Zorzos Nikosz, Szantorini polgármestere szerint olyan területeket választottak, ahol nincs beépített infrastruktúra, így csökkentve a további károk kockázatát.
Építkezések leállítása és biztonsági intézkedések
A mentőcsapatok folyamatosan készenlétben állnak, és a lakosságot arra kérték, hogy kerüljék a part menti területeket a földcsuszamlás veszélye miatt. A szállodák egy része már megkezdte a medencék víztelenítését, mivel a szakértők szerint a vízterhelés veszélyeztetheti az épületek szerkezeti stabilitását. Az építési tevékenységek is szünetelnek.
A földrengések háttere
Görögország földrengésveszélyes térségben fekszik, mivel az afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek határán helyezkedik el, ami rendszeres szeizmikus aktivitást eredményez. Szantorini jelenlegi formáját egy hatalmas vulkánkitörés alakította ki Kr.e. 1600 körül, és a legutóbbi jelentős kitörés 1950-ben történt.
Folytatódó rengéshullámok
Hétfőn már két, 5 magnitúdójú földrengést is észleltek, a helyi lakosság és a turisták pedig igyekeznek elhagyni a szigetet. Január 27. óta több mint 200 földrengés történt a térségben, közülük több tucat meghaladta a 4-es magnitúdót. A rengések jellemzően Santorinitől északkeletre, 20-30 kilométeres távolságban pattannak ki, további veszélyhelyzetet teremtve a térségben.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock