Rekordmagas átlagkereset és folyamatos a reálbér növekedése 2024-ben
Töretlen a reálbér növekedése 2024-ben: rekordok és közpolitikai eredmények.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024 novemberében a bruttó átlagkereset elérte a 695 ezer forintot, ami a megelőző év azonos időszakához képest 11,9%-os, 74 ezer forintos növekedést jelent. Az infláció alacsony szinten tartásának és a kedvező bérdinamika hatására a reálbér novemberben 7,9%-kal növekedtek éves összevetésben – emelte ki Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Folytatódó reálbér-növekedés
A reálbérek már 15 egymást követő hónapban folyamatosan emelkednek, amely a családok jövedelmi helyzetének és vásárlóerejének jelentős javulását eredményezi. Czomba Sándor szerint a kedvező tendenciák a gazdasági élet szinte minden területére kihatnak: a kiskereskedelmi forgalom bővül, miközben a hazai turizmus is rekordévet zárt 2024-ben.
Foglalkoztatási rekordok
A foglalkoztatottsági adatok is pozitívak: jelenleg közel 4,7 millió ember dolgozik Magyarországon, miközben a regisztrált álláskeresők száma alacsony. Az államtitkár szerint a foglalkoztatottság javulása és az átlagbérek emelkedése erős alapot ad a családok jövedelmi helyzetének további javítására.
Többéves bérmegállapodás
Czomba Sándor kiemelte, hogy a kormány által elfogadott gazdaságpolitikai akcióterv 21 intézkedésből áll, amelyek közül az egyik legjelentősebb a történelmi léptékű, hároméves bérmegállapodás. Ennek keretében a minimálbér 2027-ig összesen 40%-kal fog nőni.
- 2024-ben a minimálbér 290 800 forintra emelkedett.
- 2026-ban a minimálbér 328 600 forintra fog nőni.
- 2027-re a legkisebb keresetek elérik a 374 600 forintot.
Kiegészítő intézkedések
A kormány további lépésekkel is támogatja a családok jövedelmi helyzetének javítását. Az akcióterv részeként bevezetik a munkáshitel programot, valamint megduplázzák a gyermekek után járó családi adókedvezményt.
A magyar gazdaság kedvező folyamatai 2024-ben töretlenül folytatódtak. Az emelkedő reálbérek, a növekvő foglalkoztatottság és az akciótervben foglalt intézkedések együttes hatása megerősíti a családok és vállalkozások jövedelmi helyzetét, miközben a magyar gazdaság stabilitását is fenntartja. Czomba Sándor szerint 2025 a családok és vállalkozások éve lesz, további gazdaságélénkítő intézkedésekkel.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock