Rendkívüli Hírek:

2024 november 23

Forint – pezsgőt bonthat, de jövőre jön a beszakadás?

Az idei évet a forint az euróval szemben 383 körül fejezte be pénteken, a 2023-as esztendő utolsó kereskedési napján. A tavalyi évet nagyjából 400 körül zárta az EUR/HUF keresztárfolyam, 16-17 forintos felértékelődésről beszélhetünk tehát. A 2023-as év mérlege tehát abszolút pozitív, bár voltak azért erős kilengések. Kérdés, hogy jövőre mivel számolhatunk – az elemzők véleménye sem egyezik meg a kérdésben.

Forint – jó év volt összességében

Nem mozgott kis sávban idén sem az EUR/HUF devizapár, még ha összességében nyugodtabb is volt az év, mint a 2022-es. Az Investing.com visszatekintő adatai szerint az idei évi mélyponton gyorsan túl is lettünk januárban, amikor egy rövid időre 404 fölé emelkedett az euróárfolyam. A forint azonban még egyszer 400 fölé gyengült, méghozzá a márciusi bankcsődök idején. Onnan azonban gyors és lendületes erősödés kezdődött újra, júniusban volt, hogy 367 köré erősödött a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. A 370 alatti euró is hasonlóan rövid ideig tartott azonban, mint a 400 feletti. Az év második felében ugyanis bár voltak minden irányba kilengések, többnyire 380 és 390 közötti összeget kellett adni egy euróért a devizapiacon.

Lehetnek izgalmak jövőre is

Több, mint 4 %-kal erősödött tehát idén összességében a forint az euróval szemben. Hogy a jövő év hogyan alakul, arról számos elemzői megszólalás érkezett már. Az Egyensúly Intézet és az Equilor például gyengülő forintot vár jövőre, visszatérhet a 400-as euróárfolyam is. A CIB szerint viszont például stagnálás várható, de számos egyéb elemzést is érdemes áttekinteni persze. Ami biztosnak tűnik, az az, hogy a meghatározó tényezők továbbra is hasonlóak lehetnek.

Közelről kell tehát figyelni a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikáját, a kamatcsökkentések nagyban befolyásolhatják a forint piaci megítélését. Az uniós források, a költségvetési egyensúly, a gazdaságpolitikai döntéshozatal kérdésköre is a piac által követett szempontok lehetnek. Ahogyan nem szabad elfeledkeznünk jövőre sem a kinti piacok hatásáról, a nagy jegybankok monetáris politikája bármikor képes felforgatni a devizapiacot is.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!