Forint – újra zuhan, mekkora a baj?
A nyári uborkaszezon ellenére meglehetősen izgalmasan alakult a forint árfolyama a hónap során. Július elején ugyanis több hónapos mélypontra esett a forint az euróval szemben, innen viszont gyors vissza erősödés következett. Azóta viszont újabb gyengülést láthattunk, 380 felett jár az euró rfolyam. Nemsokára érkezik a jegybank kamatdöntő ülése.
Forint – nem szűnik a mozgalmasság
Azzal, hogy az euróárfolyam 380 fölé emelkedett, igencsak távol kerültek a lokális csúcsok a magyar fizetőeszköz számára. A gyengülésének több oka is lehet: a Portfolio közlése szerint az okok között szerepelhet az uniós pénzekkel kapcsolatos bizonytalanság is. Az uniós költségvetési biztos ugyanis jelezte, hogy azért nem tud mit kezdeni a magyar kormány Erasmus vitában küldött javaslatával, mert az ugyanazt tartalmazza, mint az előtte lévők, azaz nem mozdult el a kormányzati álláspont. Ebből úgy tűnhet, hogy továbbra is messze a megállapodás.
A korábbi elemzői megszólalások alapján is biztos, hogy az uniós források kérdése kulcsfontosságú a forint piaci megítélése szempontjából. Mindenesetre a forint most látott gyengülése a technikai képet is átírhatja akár. Az OTP Elemzési Központ szerdai elemzése alapján viszont amíg a trendvonal nem törik, addig komoly forint gyengülés nincs a pakliban. Hozzátették ugyanakkor hogy a 375 alatti zóna viszont már nem tűnik kedvező forint vételi helynek a profitrealizálások miatt.
Jön a kamatdöntő ülés
Jövő kedden tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A legnagyobb valószínűség szerint folytatódik a májusban elkezdett kamatcsökkentési ciklus. Nem mindegy azonban, hogy a jegybank végül mekkora mértékben csökkenti a jelenleg 16 % álló irányadó rátát, és milyen kommunikációt fűz a döntéshez. Az infláció elleni harc ugyanis elsődleges a központi bank számára, ahogyan ezt többször is kifejezésre juttatták. Virág Barnabás alelnök szavai lehetnek némileg irányadóak: az ő közlése szerint a kockázati tényezők változatlansága esetén szeptemberre érhet össze az egynapos betéti tender kamatszintje az alapkamattal. Ez azt jelenti, hogy addig még 300 bázisponttal kell csökkennie az irányadó rátának.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!