2025 január 11

Így csökkents kockázatot a tőzsdén

A tőzsdei kereskedés talán egyik legfontosabb alappillére a kockázatkezelés. Anélkül nem is túlságosan szabad belevágni a tőkepiacok világába, hogy ne tudnánk megfelelően menedzselni a kockázatot. A legbiztosabb út persze a kockázatkezelésre, ha értünk ahhoz, amit csinálunk, de néhány egyéb taktikánk is lehet. Az egyik ilyen a diverzifikáció, melynek sokat hangoztatott előnyei mellett a hátrányait is érdemes ismerni.

Ne rakd az összes tojást egy kosárba

A diverzifikáció alapja a fenti bölcsesség. A lényeg, hogy osszuk meg a kockázatot több befektetési eszközben. Veszünk példának okáért OTP részvényt, állampapírt, Tesla részvényt, és S&P500 ETF-et. Ha az OTP árfolyama valami egyedi tényező hatására rengeteget esik, az egész portfóliónk bár megszenvedi, de nem minden vagyonelemünk értéke csökken. Vagy ha általában véve összeesnek a piacok, akkor valószínűleg az ETF, az OTP részvény és a Tesla részvény is jelentősen veszít értékéből, de még mindig van állampapírunk, ami nemhogy kevesebbet ér, de még kamatozik is eközben.

Látható, hogy a diverzifikáció megvéd minket attól, hogy a teljes tőkénket érintsék az egyedi hatások. A befektetési alapoknak is ez az alapvető működési elvük: sok eszközbe való fektetés, és ezáltal a kockázati tényezők kiegyensúlyozása. A diverzifikációt nem beépíteni a hosszabb távú befektetéseinkbe, meglehetősen felelőtlen lehet, aligha van, aki ne javasolná, hogy egy nagyobb vagyont legalább 2-3 részre ne bontsunk szét.

Káros is lehet

Mint szinte mindent, a diverzifikációt is lehet rosszul csinálni. Ennek tipikus esete, amikor nem ismerjük fel, hogy milyen külső tényező hogyan hat a befektetéseinkre. Például ha veszünk Mol, Chevron, Shell részvényeket, illetve egy olaj árát követő ETF-et, akkor diverzifikáltunk, csak meglehetősen rosszul. Ha ugyanis az olajszektort éri valami negatív sok (egy járványhelyzet akár), akkor a fenti befektetéseinknél csak az lesz a különbség, hogy melyiken veszítünk a legtöbbet.

A másik véglet, amikor szélsőségesen egymás hatásait kioltó eszközökbe fektetünk. Ha veszünk DAX long, és Dow Jones short certifikátot, akkor valószínűleg bármi történik, nullszaldó közelében lesz a portfóliónk, hiszen ellentétes pozíciót vettünk fel két, többnyire együtt mozgó instrumentumra. Fontos tehát az arany középút megtalálása, különben vagy nem is csökkentjük a kockázatunkat, vagy pedig annyira minimalizáljuk, hogy ahelyett a bankbetét is alternatíva lehet.