2025 január 22

A bankok kétharmadánál drágább lett a legnépszerűbb lakáshitel

A június 22-i alapkamat emelése után borítékolható volt a hitelkamatok növekedése. Ezek után nem meglepetés, hogy a Bankmonitor vizsgálata szerint a nagybankok kétharmada júliusra megemelte 10 éves kamatperiódusú lakáshiteleinek kamatát. A drágulás nem jelentős, kérdés azonban, hogy ezzel befejeződött-e a hitelek áremelkedése?

A banki kamatköltségek drágulása – BIRS növekedése – és a jegybanki alapkamat emelése miatt várható volt a hitelkamatok emelkedése is. Ennek megfelelően a Bankmonitor vizsgálata alapján 9-ből 6 nagybank júliustól drágábban kínálja a jelenleg legnépszerűbb 10 éves kamatperiódusú lakáshiteleket, mint egy hónappal korábban.

Az áremelkedés nem jelentős: átlagosan 0,22 százalékponttal magasabb júliustól a THM értéke egy 20 millió forintos, 10 éves kamatperiódusú lakáshitelnek. A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora szerint 20 éves futamidő esetén ez 2 300 forint növekedést jelentene a törlesztőrészletekben.

Mi a helyzet az egyes bankoknál?

A Bankmonitor szakértői egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű és 10 éves kamatperiódusú lakáshitel példáján keresztül vizsgálták meg a kamatváltozás hatásait úgy, hogy az igénylő jövedelmét havi nettó 400 ezer forintnak vették.

A kamatot emelő 6 nagybank jelentős része 0,2-0,3 százalékponttal növelte hitele költségeit. Egyedül az UniCredit Bank emelt két lépésben jelentősebb mértékben kamatot az elmúlt hónapban, náluk július elsejétől 0,66 százalékponttal magasabb a THM értéke egy 20 millió forint összegű lakáshitelnek, mint június elején volt.

Az UniCredit Bank lépése azért lényeges, mert ez a pénzintézet rendelkezett korábban a legolcsóbb ajánlattal, ám az emelés ellenére jelenleg is övék a legkedvezőbb lakáskölcsön. Vagyis kijelenthető, hogy a legolcsóbb lakáshitel 0,66 százalékponttal drágult egy hónap alatt: egy 20 millió forint összegű kölcsönnél a törlesztőrészletek 6 500 forinttal növekednének két évtizeden keresztül, ami teljes visszafizetésben 1,5 millió forintot jelent.

Mi várható a jövőben?

A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint a kamatemelés egyelőre nem jelentős, így érdemben nem befolyásolja a hitelpiacot. (Bár a 0,66 százalékpontos kamatemelés már figyelmeztető jel.) Ugyanakkor a jegybanki alapkamat újabb emelése a kölcsönök tovább drágulásához vezethet. Márpedig az MNB kamatemelési ciklusba kezdett, így a drágulás szakértők szerint borítékolható.