Gyengélkedik az OTP, itt a magyarázat
Érdekesen alakult első féléve az OTP részvényeinek árfolyama számára. Év elején lendületes emelkedés, majd pedig több hónapig tartó oldalazás jellemezte az árfolyamot. Aztán tavasszal némi visszaesés után érkezett a hatalmas szárnyalás, ami új csúcsra repítette a bankrészvény árfolyamát, a részvényesek legnagyobb örömére. Úgy tűnik azonban, hogy megállt a lendületes emelkedés, csúcsai óta közel 1000 forintot esett vissza az OTP árfolyama.
Fundamentumok: minden rendben
Ami az OTP fundamentumait illeti, nem lehet okunk panaszra. A járvány sújtotta 2020-as évben is 300 milliárd feletti profitot szállított a nagybank, és az idei első negyedév már a normál üzletmenet kimagasló számait idézi. Ráadásul a második legnagyobb szlovén bank megvásárlása tovább erősíti a bank pozícióját Közép-Európában, és várhatóan a tranzakció lezárását követően profitsoron is bőven meglátszik majd az új érkező leányvállalat.
A vállalatspecifikus tényezők mellett az országspecifikus hatások is támogatók. A vártnál gyorsabb gazdasági nyitás segíti a hitelezés újbóli felfutását Magyarországon, és a várható gazdasági növekedési számokra sem lehet panasz. Az OTP számára a kamatmarzsokon keresztül az MNB monetáris szigorítási szándékai is segítők lehetnek.
Miért esik akkor az OTP?
A fentiek tükrében az egyetlen kérdésünk az lehet, hogy mégis miért esik az OTP árfolyama ilyen erős fundamentumok mellett. A választ egyrészt a nemzetközi hangulatban, másrészt a technikai elemzés eszközeiben kell, hogy keressük.
Az OTP részvények árfolyama a leginkább érzékeny ugyanis a nemzetközi általános tőkepiaci hangulatra, bankrészvényként, illetve a legnagyobb forgalmú blue chip részvényként ez érthető is. A külföldi tőzsdék hangulata bár nem negatív, de az indiai mutánstól, valamint a monetáris szigorítástól való félelmek azért már éreztetik hatásukat a tőkepiacokon. Márpedig a bizonytalanság nem tesz jót a sérülékenyebb tőzsdéknek, mint amilyen a BÉT is-ezért is jelenhetett meg egyfajta óvatosság a befektetők körében az OTP-vel kapcsolatban is.
Fontos észre vennünk, hogy az OTP szárnyalása technikai szempontból egészen brutális módon zajlott le. Nagyon rég nem látott túlvettséget mutatott a grafikon akár órás, 4 órás, de napos időtávon is. Ez vonzhatta az eladókat, illetve a profitot realizálni kívánókat az utóbbi napokban, és a technikai indikátorokra valóban ráfért már a kisebb korrekció.
Látható tehát, hogy nem az OTP-vel kapcsolatos változások indították be a korrekciót, hanem leginkább külső, illetve technikai tényezők. Ennek ellenére értelemszerűen érdemes figyelemmel követnünk a további árfolyammozgásokat, hiszen a jó fundamentumok ellenére is eshet egy részvény árfolyama.