Hogyan védekezzünk a veszélyes aszteroidáktól?
Szenzációs tanulmányt publikáltak a tudósok, amely forradalmasíthatja a csillagászati megfigyeléseket és bolygónk védelmét. Ezzel a módszerrel könnyebben jelezhetők a Föld közelében keringő veszélyes aszteroidák.
Pontosság a gravitációs fényelhajlás számításában
A kutatók egy új, rendkívül pontos módszert dolgoztak ki a gravitációs fényelhajlás (GBL) szögének meghatározására, amely jelentős előrelépést jelenthet az aszteroidák és más potenciálisan veszélyes égitestek követésében. Az új egyenlet a Nap és lassabban mozgó bolygók gravitációs terében fellépő fényelhajlási jelenséget számítja ki minden eddiginél precízebben.
Ez a jelenség, amelyet Isaac Newton vetett fel először, majd Albert Einstein általános relativitáselmélete igazolt, nemcsak a csillagok és galaxisok helyzetének pontos meghatározásában segíthet, hanem a Naprendszer távoli, kisebb égitestjeinek – például az Oort-felhőben található objektumok – megfigyelésében is. Naprendszerünkben ezek között akadnak olyan üstökösök és kisbolygók, amelyek potenciális veszélyt jelenthetnek a Földre.
Új egyenlet az égitestek pontosabb nyomon követéséért
A tanulmány szerzői egy olyan új egyenletet fejlesztettek ki, amely távoli csillagok, exobolygók és saját Naprendszerünk kis égitestjeinek helyzetét korábban nem látott pontossággal képes meghatározni. Ezáltal a közeli Proxima Centauri bolygórendszerének feltérképezése vagy a távoli galaxisok gravitációs lencsehatásának vizsgálata is sokkal precízebbé válhat. Az eddigi közelítő számítások helyett az új módszer az asztrometria, vagyis az égitestek helyzetének meghatározása terén is áttörést jelenthet.
A kutatók szerint a fejlesztés nemcsak a csillagászati kutatásokat forradalmasíthatja, hanem hozzájárulhat a bolygónkat fenyegető veszélyek – például aszteroidák és üstökösök – pályájának pontosabb előrejelzéséhez is.
Széleskörű alkalmazási lehetőségek
Az új számítási módszer különösen időszerű, hiszen a következő években olyan nagyszabású űrkutatási projektek indulnak, mint az Európai Űrügynökség Euclid küldetése. Ezek célja a sötét anyag és sötét energia vizsgálata, valamint a galaxisok térbeli és időbeli fejlődésének feltérképezése. Minél pontosabban ismerjük az égitestek helyzetét a Naprendszerben, annál megbízhatóbb kozmikus térképeket készíthetünk.
Oscar del Barco Novillo professzor, a tanulmány vezető szerzője szerint az új eredmények a gravitációs lencsehatás vizsgálatában, a naprendszerbeli égitestek mozgásának követésében és a Föld védelmében is kulcsszerepet játszhatnak. A fejlesztések lehetővé teszik, hogy még részletesebben megismerjük a minket körülvevő univerzumot, és hatékonyabb stratégiákat dolgozzunk ki bolygónk védelmére.
Egy lépéssel közelebb a biztonsághoz
A gravitációs fényelhajlás új számítási módszere nem csupán a csillagászat és az asztrofizika szempontjából jelent mérföldkövet, hanem gyakorlati előnyökkel is jár: segít felkészülni a Földet fenyegető aszteroidák és üstökösök elleni védekezésre, miközben a távoli galaxisok és bolygórendszerek feltérképezését is forradalmasítja. A tanulmány új korszakot nyithat a kozmikus megfigyelések és a bolygóvédelem terén.
A tudományos anyagról videó ITT tekinthető meg.