
Késik a magyar olajvonat
Két hete arról írtunk, hogy olyan árszinteken jegyzik a magyar olajpapírt, ahol a horvát INA pakettjének esetleges eladása már nem kockázat, hanem lehetőség. Nem véletlen tehát, hogy a hazai alapkezelők a Molt favorizálják. Nos, az akkori 14 500 forinthoz képest a mostani 14 200 még kedvezőbbnek látszik, ám egyúttal arra is utalhat, hogy késhet a rali. Amit a hétvégi nyugtalanító hírek is alátámaszthatnak. Valóban?
Már a pénteki kereskedésre is rányomta bélyegét a csütörtöki hír kavalkád. A Mol-INA tárgyalásokról a Bloomberg azt jelentette, hogy „közeledett” a két fél álláspontja, míg a Reuters arról tudósított, hogy „távolodott”. A „vitát” végül a horvát kormányzati portál döntötte el, jelentősen hűtve a túlzottan optimista várakozásokat.
A hétvége azután már kifejezetten fagyos légkört hozott, amennyiben a horvátok jelezték, hogy az ENSZ választott bíróságához fordultak az ügy rendezéséért, másrészt Hernádi Zsolt keresetet nyújtott be a zágrábi megyei bíróság ellen a horvát Alkotmánybíróságon.
Észre kell azonban venni, hogy ezúttal a magyar olajtársaság és a zágrábi kormány huzakodása a horvát INA irányításán és tulajdonlásán, csupán csipkelődésnek hat az egyéb fejleményekhez képest.
Bagdadi trükkök
Sokkal izgalmasabb hír, hogy a hétvégén a kurd vezetés találkozott a bagdadi kormánnyal, hogy rendezzék a kurd területeken zajló olaj- és gázkitermelés ügyét. Ami a Mol szemszögéből a Shaikan mező szempontjából fontos. A magyar olajtársaságnak ugyanis 20 százalékos részesedése van a nemrég megindult olajkitermelésben, amelynek kapacitása napi 40 ezer hordó lesz az első fázisban, amely a következő három évben napi 150 ezer hordóra növekedhet, majd 2018-ra elérheti a napi 250 ezer hordós termelési szintet.
A vita abból támadt, hogy a kurd vezetés Bagdad kikerülésével Törökországon keresztül exportálná a kitermelt kőolajat. Így Irak nem részesülne a mező hasznából.
Nincs jobb hír, mint az álhír
Igazán mégis egy álhír borzolta a kedélyeket. Elterjedt ugyanis, hogy a CEZ a parkettre zúdíthat 7,6 millió darab Mol részvényt. Csütörtökön jár le ugyanis egy vételi opció. Hogy miről van szó? A CEZ még 2007-ben vásárolt 30 ezer forintos áron 7 százalékot a Molból, melyet 23 700 ezer forintos áron visszavásárolhatna a magyar olajtársaság.
Nos, kevéssé valószínű, hogy a mai árazás mellett a Mol ekkora prémiummal visszavásárolná a pakettet, miként attól sem kell komolyan tartani, hogy a CEZ ilyen óriási diszkonttal a parkettre öntené a részvényeket. A legvalószínűbb szcenárió az opciós szerződés újra kötése.
Most akkor van sztori vagy nincs?
Az árazás továbbra is kedvező, a befektetők jó beszállási pontokat találhatnak, ráadásul kapkodniuk sem kell, mert úgy tűnik, hogy kicsit késik a korábban beharangozott rali – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője.
Meg kell várni, amíg a piac felszívja az eladói pozíciókat, ami eltarthat egy darabig az alacsony likviditás mellett, s az álhírek sem segítik a befektetők tisztánlátását, de továbbra is van potenciál a magyar olajpapírban – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: az is színezheti a kilátásokat, hogy kezd „mackósodni” az olajpiac.