
Hat éves csúcs dőlt meg Európában
Pénteken már inkább az segítette a piacokat, hogy a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank tarthatónak minősítette a kínai kormány idei növekedési célját, és az Egyesült Államokból erős adat érkezett a foglalkoztatás májusi növekedéséről. A növekmény alig maradt el a várakozástól, ezzel a foglalkoztatás elérte a válság előtti szintet. Közben a munkanélküliség nem csökkent tovább, vagyis nem vált kérdésessé az amerikai központi bankrendszer rekordlaza kamatpolitikájának hosszú távú folytatása sem.
Történelmi mélyponton a spanyol és olasz hozamok
A részvényeket, csakúgy, mint előző nap, alig támogatta az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki intézkedéssorozata. A kamatcsökkentés közvetlen hatása jobbára az állampapírpiacon látszik: a hozamok zuhantak, elsősorban az euróövezet déli részén. Az olasz és a spanyol hozamok történelmi mélypontra estek pénteken a nagyobb hozamú államkötvények növekvő kereslete miatt. Ez könnyíti az államadóság finanszírozását, ami egyfelől jó a gazdaságnak is, másfelől azonban ez is jelzi, hogy a tőke hirtelen nem lett lelkesebb a magángazdaság közvetlen finanszírozása iránt.
Az EKB csütörtökön meghirdetett új, négyéves lejáratú refinanszírozásihitel-árverései viszont csak szeptemberben kezdődnek. A rekordolcsó kölcsönöket a fölvevő bankoknak a lakossági fogyasztás és a vállalatok hitelezésére kell költeniük, de kerete a jövő tavaszig csak 400 milliárd euró. Ez elemzők szerint kiábrándítóan kevés ahhoz képest, hogy az EKB 2011 végén és 2012 elején több mint 1100 milliárd eurót adott ki így három évre, és az sem lendítette föl a reálgazdaságot. Most annyi a szigorítás, hogy amelyik bank nem teljesíti az előírásokat, annak már két év múlva, szeptemberben vissza kell fizetnie az összeget.
A piac még kevesli az enyhítést
A pénteken megjelent statisztika szerint az euróövezet folyómérlegtöbblete csökkent az első negyedévben mind a tavalyi első negyedévhez, mind a tavalyi utolsóhoz képest, főleg a kereskedelmi többlet apadása miatt. Ezért a világgazdaság gyengesége és az erős euró okolható. A jövőre nézve nem biztató, hogy az EKB csütörtöki döntései sem verték le az euró árfolyamát: ez is jelzi, hogy a piac még kevesli az enyhítést.
Az EKB maga is csökkentette előrejelzéseit az euróövezet idei gazdasági növekedésére és inflációjára is.
Emelkedtek az indexek
A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,66 százalékos javulással 6858,21 ponton zárt, 1,62 százalékkal magasabban, mint a múlt év végén.
A frankfurti DAX-30 0,40 százalékos többlettel 9987,19 ponton, új történelmi csúcson végzett, 4,55 százalékkal az év végi értéke fölött.
Párizsban a CAC-40 0,71 százalékkal 4581,12 pontra, új majdnem hatévi csúcsra erősödött, 6,64 százalékkal meghaladva az év végi értékét.
A milánói FTSE MIB-40 1,38 százalékot, a madridi IBEX-35 1,73 százalékot, az athéni ASE tőzsdemutató 1,49 százalékot nyert.
Varsóban a WIG20 0,72 százalékkal 2498,70 pontra gyarapodott, a Mol 174,10 zloty maradt.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,39 százalékkal, az S&P 500-as 0,38 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,49 százalékkal volt az előző záró fölött.
Gyengült az euró
Az euró, bőven 1,36 dollár felett, 0,18 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint csütörtök este. Svájci frankban, 1,22 frank alatt, 0,11 százalékkal többe került.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 108,55 dollár volt, 24 centes napi árveszteséggel. A gázolaj ára, tonnánként 886,00 dolláron, változatlan volt, a normál benziné gallononként (3,78 liter) 0,0171 dollárral 2,9392 dollárra apadt az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1252,60 dollár volt a csütörtök esti 1254,02 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.